| anonim_4396 a întrebat:

Buna, TPU! Am o problema, de fiecare data când cineva începe sa vorbească despre subiectul "relații/iubire" sau când sunt întrebata dacă/de ce nu am relație, mi se face rau. Efectiv începe sa îmi bată inima foarte tare, sa transpir, sa tremur (uneori) si nu pot sa mai vorbesc. Țin sa menționez ca am 17 ani si încă nu am avut relație. Din ce cauza mi se întâmpla asta? As vrea sa scap de chestia asta, e foarte enervant, mai ales când se întâmpla sa fiu la scoala si sa mi se faca rau (un fel de atac de panica).
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Deci, din prima parte, se pare că ai simptomele anxietății. big grin E foarte posibil să fie genererată de faptul că tu nu ai avut relații de nici-un fel până acum happy și este ceva perfect normal.winking Deci liniștește-te! Bun, apoi stările astea sunt posibil să fie determinate de faptul că ți-e teamă de viitor, de nou, de a cunoaște happy Sau de teama de a nu fi ridiculizată, încerci să te "aperi" să zic așa, să ieși în evidență printr-o asemenea manifestare. O folosești ca pe o scuză. Ca pe ceva care te avantajează. happy În regulă. Trebuie să faci exerciții de respirație, împotriva anxietății, să inspiri și să expiri, să te gândești că nimic real nu poate să te amenințe, nimic ireal nu există.winking Repetă asta mereu și că totul e în mintea ta, niciodată în realitate. Dacă problema cu anxietatea și atacurile de panică insistă, du-te la un psihiatru, să îți prescrie tratament (medicație) și terapie la un psiholog sau psiho-terapeut. big grin Îți doresc să îți gestionezi aceste dificultăți abordate și să îți găsești liniștea interioară și fericirea! happy Funda? big grin

| ilovemonkey a răspuns (pentru PsihologDanielBotezan):

Multumesc mult!

| PsihologDanielBotezan a răspuns (pentru ilovemonkey):

Cu plăcere, suflet drag! happy

3 răspunsuri:
| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Salut! happy O să încerc să te ajut, să îmi fac o retrospectivă, o analiză psihologică, să mă gândesc la ce ai scris iar apoi să îți spun cu cel mai mare drag. big grin