| AkaVR1 a întrebat:

Buna,TPU!
Am o problema.
Deci,eu ma consider urata. Tata imi spune ca sunt frumoasa,ca nu am idee cat de frumoasa sunt,dar eu nu cred,iar mama mai niciodata nu mi-a facut un compliment. Adica,ea e o fire mai rece,dar nu cred ca asta-i motivul pentru care o opreste sa-mi faca un compliment. Cand vede fete frumoase spune "ce frumoasa e", si de foarte multe ori,dar mie nu mi-a spus niciodata ca sunt frumoasa,iar cand ii zic ca ma consider urata,imi zice "esti complexata".
In fine,nu despre asta era vorba.
Deci,am ochi mari,verzi-albastri,doar asta-i frumos la mine,am forma sprancenelor frumoasa,nasul il am acceptabil,iar gura foarte mica,iar buza de sus e mai subtire decat cea de jos sad am fata mai lunga,adica ovala.
Mentionez ca port ochelari de vedere si imi sta cat de cat ok,de aceea mai ies si eu in lume,ca daca nu aveam ochelarii astia nici neam nu ieseam in lume.
Niciodata fetele nu mi-au zis ca sunt frumoasa, doar "ce ochi frumosi ai", pe care acest compliment il primesc foarte des.
Iar fiind vorba despre baieti ..se baga in seama cu mine doar ratatii,cei care nu ai vazut fete la viata lor.
Si am mici trucuri pentru a fi mai frumoasa care le fac doar acasalaughing) : cu creionul de buze,depasesc conturul buzelor si imi fac forma dorita,imi dau cu rimel. Asa da,imi zic,arat ca o papusa,dar nemachiata,parca sunt un monstru.
Mie intotdeauna mi-a placut sa fiu naturala,de aceea si pe mine personal ma sperie trucurile acestea,pentru ca consider ca e prea exagerat ceea ce fac si imi e frica sa nu fiu judecata.
Ah,si apropo,eu nu ies machiata din casa pentru ca mama nu-mi da voie.
Am o prietena sa-i spun asa... deci,e foarte frumoasa.
Are ochii migdalati, nas mic si buze pline, dar e mica si grasuta. Toti baietii sar pe ea ca vai doamne ce frumoasa esti :3 nu sunt invidioasa pe ea,pentru ca cam tin la ea.
Vreau sa fiu si eu frumoasa! Cer prea mult?! De ce trebuie sa fiu urata!?
Si nu,nu vreau sa fiu frumoasa ca sa se bage baietii in seama cu mine,vreau sa fiu frumoasa pentru mine,sa ma plac eu,apoi cei din jurul meu.
Si am mai remarcat o chestie... cand ies in oras,se holbeaza baietii la mine... foarte multi fac asta.
Ciudaaat...
Dar cred ca doar ochii mei sunt de vina...
Am un corp foarte frumos,pacat ca ma strica fața sad
deci,cine m-ar putea ajuta?!
De fapt,nimeni nu ma poate ajuta,am vrut doar sa ma descarc voua.
Va rog,nu ma judecati, eu am nevoie de ajutor, nu de critici.
Va multumesc.

20 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate, daca puneai o poza, puteam sa te ajutam mai mult. Parerea unui om batran: frumusetea externa nu conteaza. Am fost casatorit inainte de actuala sotie. Prima a fost foarte frumoasa. N-a durat. A doua am cautat intentionat una mai putin frumoasa. Am 22 de ani de la casatorie si ne iubim poate mai mult ca la inceput.

| RAY a răspuns:

Atata timp cat tu afirmi ca alti baieti se holbeaza la tine inseamna ca tu ai o parere proasta despre tine si tu isi imaginezi asta ca esti urata,cei drept o fata ovala lunga nu-i simetrica,ce nu-i simetric nu-i frumos de acord cu tine,tu consideri acel baieti ca fnd ratati banuiesc ca ai asteptari mari vrei si tu cum vreti toate dar nu recunoasteti baieti frumosi,inalti,bine facuti,e baieti aia vor si ei fete frumoase, cu fata simetrica, corp bine facut, deci numai considera pe alti ratati fizic asa mereu vei fi nemultumita cu tine si cu baieti din jurul tau, daca esti urata cautati unu ca tine parerea mea, rar vezi un tip frumos cu una urata sau invers in majoritatea cazurilor specia noastra cand e vorba de ales partenerul ne alegem parteneri pe masura noastra, tu esti tanara visezi la baieti frumosi te inteleg dar in timp te vei maturiza, multa bafta

| AkaVR1 explică (pentru RAY):

Te-as ruga sa mai citesti inca o data ceea ce am scris. Cabd am scris cuvantul "ratat", nu m-am referit la aspectul fizic a persoanelor respective, ci la caracterul lor.
Iti multumesc pentru mesaj.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ultima parte ai remarcat-o foarte bine. Nu multi te pot ajuta dar este bine ca te descarci. Si poate o sa reusesc sa iti mai ridic putin moralul big grin
Hm... Problema de care vorbesti tu... Multe fete si nu numai fete se confrunta cu ea. De fapt nu este o problema cum crezi.
Nu te critic, de altfel nu fac asta big grin
Cu ce sa incep... As putea sa zic ca esti om in primul rand. O persoana care tine in ea o dorinta. Asta ne aseamana cu ceilalti. Dar nu vreau sa trec in partea "profunda" a lucrurilor. Poate in alta intrebare big grin
Sa revin la intrebarea ta. Ai un corp frumos cum ai zis. Asta e bine. Te simti bine in el?
Nu trebuie sa astepti sa iti spuna cineva ca esti frumoasa ca tu sa crezi asta. Practic ce inseamnsa sa fi frumoasa? Sa fi sexy? Sa poti sa dai pe spate orice baiat? Nu cred. Tu esti frumoasa in ochii cui te vad asa.Tu nu te vezi asa desi cum ai spus ai o privire frumoasa.
Cum am mai zis si altora. E ca la arta. Tot ce iese din mana ta, nu il consideri frumos pana cand nu iti spune cineva. Cel putin asa e la mine cand fac unele desene sau ceva funny happy \uneori este nevoie de altii sa imi spuna cat de frumos a iesit. Asta pentru ca nu vad eu.
Tu nu te vezi. Poate nici altii nu te vad, sau poate ca nu iti spun tie asta. Tu stai linistita. Tot ce conteaza o sa fie spus. Tu trebuie sa astepti.
Lasa parintii si parerile lor.
Cat despre baieti. O sa vina si ei happy Dar tu ai spus ca mai intai tu trebuie sa te vezi frumoasa.
Uite ce descriere frumoasa ai facut.
Gandeste-te ca o minte asa frumoasa traieste tot intr-un corp frumos happy
Eu unul nu te-am vazut, dar probabil daca as face-o ti-as zice ca esti frumoasa xD, macar sa iti mai ridic moralul daca nu ma crezi.
Esti naturala, si esti norocoasa. Fi asa in lumea asta in care totul a luat-o razna happy
Sincer nu cred ca te-am ajutat prea mult dar macar putin sper sa o fi facut-o. Sper sa nu fi zis ceva gresit sad

| RAY a răspuns (pentru DoarBogdan):

Fata asta de mai jos e frumoasa pentru cineva pe bune?
http://assets.perfecte.ro/......-are_3.jpg

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Nu chiar...

| RAY a răspuns (pentru DoarBogdan):

Atunci de ce sa ne mintim cei frumos e frumos pentru toata lumea ce naiba

http://assets.sport.ro/......-arata.jpg

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Da man.

| Divy a răspuns:

E cum spune mama ta ești complexată și plus că ești mai frumoasă ca ea.

Cât despre ce ai spus tu acolo rezultă că tu nu numai că vrei să fi frumoasă pentru tine ci și pentru băieții care au cunoscut o grămadă de fete vezi să nu fi decât un simplu trofeu.
De machiaj aș putea spune că te cam tentează doar că mama ta nu îți permite laughing

Acum despre micile tale imperfecțiuni care te fac să gândești astfel, poți face un cântăreț să cânte dacă el crede că nu, adică sigur poate cânta dar va primi reacția la care se gândește.

CEEA CE POȚI FACE E SĂ GÂNDEȘTI DIFERIT.

Cât despre colega ta, cred că ești puțin invidioasă nu e nevoie să negi.

Ai mai multă încredere în tine pe viitor, baftă!

| MistretulPufos a răspuns:

Swag nigga nu esti singura cu ochi verzi

| AkaVR1 explică (pentru MistretulPufos):

Sunt constiienta de asta, dar nu ma laudamhappy

| Madesz a răspuns:

Trimite o poza cu tine în privat, te rog happy

| Vanqu1sh a răspuns:

Nu te-am vazut si probabil nu o sa te vad vreodata dar totusi, este o chestie psihologica, mai intai invata sa te placi tu singura si dupa o sa te placa si cei din jur, daca cumva asta vrei. Cat despre frumusete, orice ai face niciodata nu o sa iti ajunga daca o vrei cu atata disperare. Caracterul spune totul despre om si il face sa fie placut dar nici nu te condamn ca traiesti in Romania iar acolo treburile sunt mereu pe dos. laughing

| RAY a răspuns (pentru Vanqu1sh):

Sa intelegem ca in tara unde stai tu sunteti detectori de carcatere voi acolo? ce caracter vezi tu la cineva cand il cunosti? cand noi nu ne cunoastem cum poti afirma ca cunoastem pe alti?

| Vanqu1sh a răspuns (pentru RAY):

Nenea, am cerut eu vreo parere si nu stiu? Esti bagator de seama? Mi-am spus parerea si este nevoie sa te bagi tu repede? Te rog frumos sa iti vezi de ale tale. Este normal sa imi fac o parere din tot ce a spus ea si sa spun ce cred. Si apropo, nu este frumos sa te apuci sa postezi poze cu fete pe aici, chiar nu este nevoie, nu ajuta la nimic, decat arata ce nivel "ridicat" de inteligenta ai. O zi buna iti doresc!

| RAY a răspuns (pentru Vanqu1sh):

Daca esti gay normal ca nu e frumos

| Vanqu1sh a răspuns (pentru RAY):

Nea caisa, gay nu sunt, dar nici nu am ceva cu ei, cert e ca am bun simt iar tu esti un nesimtit, acum inceteaza sa te dai in spectacol ca un tigan la postul fetei. Bye!

| RAY a răspuns (pentru Vanqu1sh):

Eu nu team jignit tu da se vede cine om intre noi doi, bye

| AkaVR1 explică (pentru Vanqu1sh):

Multumesc frumos pentru mesaj.
Da, ai mare dreptate, dar ma deranjeaza foarte tare atunci cand un om judeca dupa aparente. Mi se intampla foarte des ca oamenii sa ma judece fara sa ma cunoasca, ma simt oribil.
Numai bine.

| Vanqu1sh a răspuns (pentru AkaVR1):

Toata lumea judeca, altii mai mult, altii mai putin, iar in ro se judeca exagerat de mult luand in considerare conditiile happy, oricum ai grija de tine si numai baga in seama ce spun altii si chiar vorbesc serios, o sa te simti mult mai usurata cu timpul, ai grija de tine :*