| BloomyxD a întrebat:

Bună, TPU! Am o problemă destul de ciudată, aşa că vă rog să luaţi în serios.
Când eram mică, pe la 5-6 ani (acum am 14) părinţii mei se certau rău...vă daţi şi voi seama şi după mai mult timp de certuri s-au dus undeva,apoi au venit acasă - precizez faptul că habar nu am unde - şi au adunat toată familia de la bunici la unchi şi mătuşi. Şi faza asta o ţin minte perfect : mama şi-a pus mânuşi de menaj, a luat toate pernele din casă şi le-a tăiat cu o foarfecă. Am impresia că în perna pe care dorma tata a găsit două sârmuliţe : una roşie şi un galbenă. DUpă aceea, a aruncat toate pernele şi acele sârme iar după toate astea certurile au încetat.
Puteţi să-mi spuneţi şi mie de ce erau sârmele acolo şi de unde erau mai precis? Părinţii mei evită să deschidă subiectele astea din trecut.
Am auzit doar că erau acolo cca să facă rău familiei. Dar de unde, de la cine au apărut?

8 răspunsuri:
| Apheleia a răspuns:

Buna Bloomy.Eu,de asemenea am auzit de faimoasele "farmece/vraji" care pot schimba viata cuiva.Nu ca norocul, sau destinul....este ceva facut din voia unei persoane. Daca X il uraste pe Y pentru un anumit lucru atunci ii poate face "farmece" si X incepe sa aiba parte numai de belele, fie in dragoste, in familie, la serviciu....depinde de ceea ce si-a dorit Y cand i-a facut "vraja".
Mama mi-a povestit cand eram mai mica(si eu am tot 14 ani)ca atunci cand era copil, a mers impreuna cu bunica ei la o vecina(careia nu ii mergeau lucrurile bine)si a vazut in curtea acesteia o broasca care avea pe spate(nu cred ca ma expirm prea corect)un fel de ghemotoc de par si o pangliga rosie si asta ar fi fost tot un fel de vraja sa nu ii mai mearga vecinei bine....adica asa vorbeau ceilalti vecini ca i se fac farmece lui Cutareasca.
Am auzit de mai multe lucruri legate de "farmece" fie cu sarmulite(cum ai spus tu), cu ata, cu tot felul de lucruri la care nu te astepti.Eu,sincer,am incercat mereu sa cred ca nu este adevarat si ca "farmecele" nu exista....desi sunt convinsa ca exista.E un mod al oamenilor(oameni cam rai)de a se razbuna pe alti oameni pentru simplul fapt ca le merge mai bine in viata, sau ca i-au suparat cu nu stiu ce.Am auzit ca "farmecele" acestea chiar au efect in cele mai multe cazuri.Inteleg ca parintii tai nu vor sa discute despre asta....adica pare ceva foarte ciudat.Cat despre faptul ca mama ta purta manusi de menaj, am inteles ca obiectul vrajit(cel care aduce toate necazurile) nu trebuie sa fie atins, caci aduce si mai mult ghinion.
Eu nu prea stiu ce sa spun despre vrajitoriile acestea...ti-am spus cam tot ce am stiut, nu stiu cat te-am ajutat.Important este ca parintii tai si-au revenit si lucrurile rele au disparu, nu te mai gandi la ce a fost rau in trecut.

| Ramona000 a răspuns:

Pot sa fie ceva gen magie neagra
de unde... poate de la cineva care le-a daruit pernele sau care a avut acces la ele, de ce asta poate ca a vrut ca familia ta sa se destrame, poate de invidie ca se intelegeau prea bine si erau impliniti sau cine stice de ce

| Hevnoraak a răspuns:

Interesant,e prima dată când am auzit așa ceva.

| SongokuJR a răspuns:

Nu stiu dacă ai auzit de blesteme sau vraji...chiar exista fie puse de cineva asa-zis "prieten" ori sa fi fost ceva mai vechi primite de la cineva. Acum sper ca e bine si nu se mai cearta ai tai.

| BloomyxD explică (pentru SongokuJR):

Păi,erau nişte vecini cu care ne înţelegeam foarte bine, eu mergeam pe la ei, ei veneu pe la noi, dar la un moment ne-am certat cu ei şi de atunci au apărut şi cerutirle.

| SongokuJR a răspuns (pentru BloomyxD):

Da...exact așa a fost si la mine tot așa si pe urma când s-au certat ai mei cu ei gaseam la ușa in fiecare zi ba ceva alb ca faina ba niște paie ba niște frunze.Le-am zis alor mei si nu știu ce au facut dar acum este bine ca si ei incepusera sa se certe.Vezi,lumea e perversa nu știi ce gândește acum e prieten cu tine acum îți da cu ceva in cap.Traim într-o jungla urbana...

| psawyer a răspuns:

Vezi ca nu trebuie sa le bage cineva neaparat in perna, pur si simplu asta e vraja/blestemul (apar singure). Mamaie imi povesea ca avea o vecina care a gasit in curte la ea o groasca cusuta la gura si parca nu mai avea picioare, iar vecina aia a pus o oala peste ea si un bolovan f greu, iar chestia e ca dimineata cand a vrut sa o ia de acolo sau nu stiu ce sa faca, nu a mai gasit-o. Chestia e ca nu statea cineva sa o coase la gura iti dai seama si nici nu putea sa o ia de acolo pentru ca nu stia unde era (si nu foarte la vedere, sau ma rog, nu avea cum sa o scoata cineva de acolo). Chestiile astea sunt vraji si nu e ca le pune cineva undeva... intelegi u?
Cat despre mama ta, nu stiu cum de s-a dus exact la perne ca sa le taie, poate a indemnat-o ceva sau avea vreo banuiala, dar ce conteaza e ca foarte bine ca le-a gasit si acum totul e ok. Sper ca te-am ajutat cu ceva. Bye` :*

| mari0725 a răspuns:

Sa stii ca am mai auzit chestii de genul asta la o prietena si explicatia ei era o femeie care se baga intre parinti ei si facea vraji, spunea ca geseau tot felul de lucruri ciudate in casa fara sa stie cine le-a pus acolo, in cele din urma parinti eu s-au despartit...nu stiu ce sa zic poate nu ar trebui sa te mai gandesti la asta important e ca e trecut.