| Dawaker a întrebat:

am o problema destul de grava si nu stiu cum s-o rezolv, am ramas corigent la romana, pe primul semestru imi iese cu 5, eu nu sunt bun la invatat, dar nu e vorba de asta, nu stiu cum sa le spun parintilor, imi este foarte frica sa o sa reactioneze urat, ce pot face? Mi-au trecut in cap milioane de ide, sinucidere, fuga de acasa, dar nu am curaj si m-am gandit ca mai sunt si alte metode, va rog frumos sa ma ajutati. dau funa.

Răspuns Câştigător
| KenGi16 a răspuns:

Nu trebuie sa iei in calcul cele mai naspa variante, pentru ca toti suntem diferiti, dar in acelasi timp avem ceva care ne face speciali. incearca sa le explici parintilor tai faptul ca ai ramas corigent, cere le ajutorul. daca le ceri ajutorul in aceasta privinta vor observa ca ti pasa de viitorul tau. spune le sa te dea la meditatii, dar cel mai important, e sa te apuci de invatat pentru ca mai ai o saptamana pana la EN. reia toate lectiile intr o ordine logica, incearca sa ti faci un anumit plan de invatare, incearca sa nu ti mai petreci timpul pe telefon. revenind la faza cu corigenta ta la romana, explica le parintilor tai faptul ca nimeni nu poate fi bun la toate. incearca si faza cu meditaiile, pentru ca astfel vor vedea ca ti pasa, ca nu vrei sa ramai cu un gol mare care te ar putea opri din a ti indeplini visul

| Dawaker explică (pentru KenGi16):

Am rezolvat cu ei! Au inteles, si au zis sa invat, si sa am grija, intrebarea este urmatoarea, am auzit 50 % 50 % ca trebuie sa invat din 5-7 sau doar din clasa a 7 a? La ORAL, cum sta treaba aleg biletelu si imi cade doar ce am invatat in clasa 7 a?

| KenGi16 a răspuns (pentru Dawaker):

La oral extragi un bilet si vei avea un text de citit si niste intrebari pe baza acelui text. La scris, se da multa gramatica. Mersi de funda, btw

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Trebuie să le spui, nu ai de ales.
O să se supere la început dar după aia o să le treacă, nu e capăt de lume.
Te pui pe învățat și treci corijarea în vară.

| ywar a răspuns:

Solutia e unica: apuca-te de invatat! leaga-te de scaun si pune-te pe citit!

| Dawaker explică (pentru ywar):

Problema e cum le spun parintilor? Pentru ca ei mereu nu inteleg de vorba buna, trebuie sa tipe, si sa dea in mine, nu mai zic de dracuit