| Cristiana26 a întrebat:

Bună TPU, am o problemă destul de urâtă și va rog sa nu mă judecați, totul incepe cam așa :
Acum 2 ani m-am mutat cu familia mea in Republica Ceha, de curând am împlinit vârsta de 15 ani și ai mei încă nu m-au înscris la școala aici, exista in țara asta o lege prin care copii de 15 ani cu acordul părinților pot lucra și mama asta vrea, când aude de școală zice mereu că îmi trebuie multe chestii și că nu sunt bani dar ai mei lucrează amandoi,, ce sa fac? Vreau sa continui școala

4 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Încearcă să iei legătura cu ambasada României sau un consulat unde să reclami acest lucru. Dacă cunoști limba cehă, încearcă să iei legătura cu serviciul lor de protest al copilului.
Sau caută o biserică românească și vorbește cu preotul de acolo.
Eu nu cred că, dacă se permite angajarea unui minor de 15, se permite exploatarea acestuia de către părinții săi și să abandoneze școala!

| Cristiana26 explică (pentru romeo78):

Ce se va întâmpla dacă voi apela la ambasada? Adică ce vor face

| romeo78 a răspuns (pentru Cristiana26):

Ori vă vor băga în seamă și vor trimite pe cineva să discute cu părinții dumneavoastră, ori vor apela la autoritățile locale și naționale.
Oricum, veți fi ajutată!
În cazul în care nu se vor implica, v-am scris data trecută, toate variantele pentru rezolvarea problemei.
Succes!

| zurick a răspuns:

Trebuie să te impui asupra lor că vrei să termini școală, le poți spune că ai nevoie de ea pentru X lucru pe care vrei să îl faci în viitor și pe care nu îl poți face fără studii.