| Valentina_Reut_1985 a întrebat:

Buna, TPU, am o problema! Eu am varsta de 13 ani, iar eu cred ca trebuie sa port sutien sau macar bustiera, dar mama nu ma lasa cu niciun fel, iar mie imi este rusine sa ies pe strada cu bluzite transparente, deoarece se vede totul! Toate fetele din clasa de la mine au, doar eu nu si imi e rusine sa ma duc la scoala cu o bluza transparenta. Eu i-am spus ca vreau sa port deoarece se vede urat cu bluzite transparente, dar a inceput sa rada si a spus ca nu ma lasa. Eu vreau sa port, macar o bustiera. Ce sa fac? Daca merg sa imi cumpar eu, vede ca port si mi-l ia. sad

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce vor parintii tai sa mergi cu sanii la vedere pe strada la 13 ani?

| Andreeush a răspuns:

Vorbește cu mama ta, spune-i că ai nevoie de bustieră, ești la vârsta în care sânii tăi se dezvoltă și nu poți să umbli așa pe stradă.

| Valentina_Reut_1985 explică (pentru Andreeush):

I-am spus si a spus ca voi purta cand o sa am 14 sau 15 ani sad

| Valentina_Reut_1985 explică (pentru Andreeush):

Am vrut sa imi fac eu o bustiera, dar nu am reusit

| Valentina_Reut_1985 explică (pentru Andreeush):

Mai ales ca ma dor sanii foarte tare deoarece ei cresc

| Andreeush a răspuns (pentru Valentina_Reut_1985):

Atunci mai așteaptă puțin până faci 14, altfel nu văd altă soluție, mai ales că ai încercat să vorbești cu ea.

| Andreeush a răspuns (pentru Valentina_Reut_1985):

Atunci mai insistă, spune-i în fiecare zi dacă e nevoie mamei tale că ai nevoie de o bustieră.
O dată tot va realiza că nu trebuie să îți interzică, nu are de ce.

| eckblume a răspuns:

Vorbeste cu tata, bunica, bunicul, matusa, cu verisoare de varsta ta. Cineva din familie sigur te va asculta si o va convinge pe mama ta. Totusi, cumpara-ti o bustiera din banii de buzunar. Daca ti-o ia, mai cumperi una. Pana la urma tot va ceva.
Mama ta ar trebui sa inteleaga ca ai crescut, iar o bustiera nu iti ataca dezvoltarea.