| Anonimul69699 a întrebat:

Bună TPU, am o problema gravă deja de o vreme si nu cred ca merge inspre bine, sunt in depresie, sunt anxios, bipolar si incep sa fiu si antisocial, nu stiu de ce.Recunosc, sufar mult, am avut in trecut probleme cu relatiile, acum imi place sa fiu singur.Am toate simptomele posibilr si imposibile, oamenii isi dau seama ce am si nu vreau sa afle, imi place sa fiu trist dar credeti-ma, nu am idee de ce.Is genul care afara e vesel si in casa e trist.Asta fac deja de 1 an si ceva si vreau sa stiu cum e sa fii din nou fericit pentru ca am auzit ca duce la probleme grave de sanatate si nu vreau sa ajung chiar pana acolo, nu mai suport, incep sa ma inchid in mine si imi pierd setimentele.Ce sa fac? Daca de poate sa rezolv singur asta. Ofer funda

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Daca ai un diagnostic de bipolar si antosocial de la un profesional, probabil ca ar trebui sa cauti ajutorul unui profesionist.
Daca ai hotarat tu ca suferi de asa ceva... cand aveam 15 ani, m-am uitat pe o carte cu boli si simptome. Le aveam pe toate, numai vreo trei am ratat.
Iti schimbi imaginea despre tine. Esti o persoana puternica, de succes, inteligenta si cu corp frumos. Iti imbunanatesti situatia scolara sau profesionala. Te culturalizezi. Te apuci de sport (sala, alergat, exercitii acasa).
Contrar la ce ti s-a recomandat deja: gaseste-ti un hobby; iesi in lume; calatoreste prin tara daca poti, si cel mai bine ar fi sa mergi pe munte cu cortul.

| Anonimul69699 explică (pentru SkyPilot):

La 16 ani nu cred ca pot face chestiile astea )), dar probabil ma voi apuca de sala iarna aceasta

| SkyPilot a răspuns (pentru Anonimul69699):

Ba tocmai ca poti! Eu am facut asta. Nu consideram ca am o problema, dar eram golan si imi bateam joc de timpul meu. A fost o fata care mi-a deschis ochii. Uitandu-ma in urma, nici macar nu mai inteleg cum puteam face atatea.

9 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Bipolar si antisocial? Oare ti-ai pus singur diagnosticele astea?

| Anonimul69699 explică (pentru zăGhost):

La ambele simptomele sunt 85/90% comune

| zăGhost a răspuns (pentru Anonimul69699):

Te sfatuiesc sa te informezi mai bine. Sunt tulburari foarte diferite.

| anamariarot a răspuns:

Tulburarea bipolară nu înseamnă schimbarea sentimentelor foarte rapid; implică o perioadă de depresie și o perioadă de manie (euforie) care alternează și țin de obicei câteva zile fiecare. Schimbarea bruscă a stărilor e specifică tulburării borderline.
Nu-ți pune tu diagnostice, mergi la un specialist să te diagnosticheze și eventual să-ți dea tratament corespunzător; poate nici nu ai nevoie de medicație și e suficientă psihoterapia.

| Alexuţ02 a răspuns:

Nu ştiu de ce am impresia că în spatele la toate astea stă o relaţie mai veche, sau mai bine relaţii care te-au distrus psihic şi te-au făcut să-ţi pierzi încrederea în oameni.

Da, se poate să rezolvi singur, după mine, joacă un joc, stai mai mult pe faceboook, insta, wapp, şi ce mai doreşti tu, vorbeşte mult cu fete cărora să le placă compania ta "virtuală" să zic aşa, vorbeşte cu amici buni, râdeţi împreună, apucă-te de un serial dar nu ceva trist, poţi alege ceva acţiune cu o poveste frumoasă care să te ţină cu gândul acolo, prin astfel de chestii ( nu prin toate ) am trecut şi eu, şi eu sunt trist câteodată şi posomorât dar cumva mă "dezmeticesc".

Capul sus, eşti o persoană puternică, elimină tot ce ţi-a făcut rău şi nu mai pune atât de mult suflet în ceva.

Mult noroc!

| Anonimul69699 explică (pentru Alexuţ02):

Ca si adolescent as vrea sa petrec mai mult timp afara dar prietenii nu prea ma cheama afara, unii.De relatii sunt satul la 16 ani.Fac o pauza deoarece sufar mult si la relatii scurte.

| Savas10 a răspuns:

Ma tot uit la raspunsurile tale imbecile si-mi dau seama ce poate c4ca societatea din ziua de azi.

"In primul rand mie mi se rupe de comunitatea TPU, sunt aici doar pentru a ma amuza in timpul liber, in ultimul rand toate raspunsurile pe care le dau sunt „ false " nimic din ceea ce zic nu s-a intamplat si nu se va intampla"
Bineinteles ca sunt false, doar n-ai sa declari public ca esti un cocalar mizer si needucat, smardoi la scara blocului de pensionari, un 0 barat in orice domeniu. Macar ia poza de la profil, sa nu te trezesti ca prostu' ca-ti iei un pumn in cap pe strada.