| Getter123 a întrebat:

am o problema grava in familie sau pe cineva, nu sunt inca decis.Azi m-a rugat mama sa ii repar ceva la telefon, am spus ca nu am timp si mi-a spus ca de mancarea ei sa nu ma ating azi, pe scurt a spus ca n-am voie sa mananc. Apoi m-a intrebat iar si am spus ca nu.A inceput sa-mi sune diriginta, sa-mi spuna ca stau toata ziua pe calculator (eu petrecand 2-3 ore MAX pe el) eu fiind toata ziua afara, afara nu am voie sa stau mai mult de ora 22, sunt inchis afara daca nu vin, e o problema in tot ce fac, am 17 ani.Am niste probleme grave la scoala, sunt prima data in viata corigent, parintii mei sunt divortati si vrea sa stau la tatal meu ca "seman" cu el si alte chestii inutile, imi va taia internetul, imi va confisca telefonul si calculatorul, astazi e prima mea zi de vacanta de vara si o incep asa, eu facand absolut nimic. Recunosc, nu prea am un comportament prea adecvat dar ea exagereaza si nu-mi place, problema insa e ca ea, cum fac ceva rau, incepe sa spuna tuturor din familie, prieteni, etc si se plange ca sunt asa si asa.In casa daca stau pe calculator e o problema, daca merg afara este o alta problema ca stau prea mult.Nu mai stiu ce sa fac si va cer ajutorul sa nu recurg la gesturi rele, asupra mea nu asupra altora. Ofer funda

Răspuns Câştigător
| lilith16 a răspuns:

Salut! Sincer prin probleme de astea trec si eu (mai ales partea cu plansul la toţi ca vai ca ce fac) incearca asa: o săptămână fa doar ce vrea ea. Incearca sa nu o contrazici(stiu ca e greu, crede-ma ca te-nțeleg) si vezi reactia ei, logic ca a adunat multă frustrare poate din cauza divorţului sau problemelor pe care le are ca nu e usor sa întreţină singura o casa si le varsa pe tine. Daca nu reuşeşti sa te abtii iti propun sa vorbesti cu ea, sa ii spui ce crezi si vezi ce zice, dacă consideri ca e genu ala de mama cu care nu poţi avea o conversatie propune-i un psiholog unde o sa mergeti amandoi si o sa va ajute sa rezolvaţi problema. Maica-mea are si ea momente cand cauta nod in papura numa sa ma enervez dar daca vede ca nu zici nimic o sa se plictiseasca sau incearca sa nu folosesti dispozitive de fata cu ea, intreab-o de ce se comporta asa cu tine si spune-i sa o lase mai moale ca ai o varsta. Dacă nu merge baga altileria grea si amenint-o (nu cu bataia ) pur si simplu ii spui ca daca nu te lasa faci un anumit lucru fac ceva(gasesti tu) daca nu e o optiune nici asta "negociaza" cu ea cand vine vorba de probleme. Daca astea nu merg nu mai rămâne decat sa astepti sa faci 18 ani si sa pleci cat de repede poti. Sper ca te-am ajutat si incearca sa fii mai indulgent, nu ai de unde sa stii de unde vin frustările

3 răspunsuri:
| MPersephone a răspuns:

Asta la tine e problema grava? Ai 17 ani si te plangi ca mama tipa la tine ca stai prea mult la calculator? Mititelu', sper ca nu esti tarr chinuit. Poate ca ar trebui sa te comporti corespunzator varsta si sa nu te mai plangi de detalii atat de neinsemnate. Daca la varsta ta nu poti comunica normal si rezolva problemele ca o persoana matura, atunci imi pare rau.

| Getter123 explică (pentru MPersephone):

)))))) citeste iar, esti pe langa subiect

| MPersephone a răspuns (pentru Getter123):

Imi meriti toata mila, copilas. Peste un an esti adult in toata legea, dar tot in regres esti.