| Alesssssssia2000 a întrebat:

Am o problema gravă, va rog sa nu râdeți și sa faceți misto.
Deci când eram mica de la 8-9 ani săream prin casa și îmi imaginam tot felul de lucruri(ca am mai mulți frați și surori si tot felul de întâmplări cu ei) Atunci eram mica și nu îmi dădeam seama de acea mica problema.
Dar acum am 16 ani și ascult muzica și stau in lumea aceea creata de mine????. Problema este ca mă apuca și in mașina, in autobuz, la școala,...
Cum as putea sa scap de aceasta problema?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea discuta cu un psiholog!
Poti suna la Telefonul Copilului, care este GRATIS: 116 111

| aimullah123 a răspuns:

E probabil ca noi sa nu stim daca asta este sau nu o problema. Daca vrei sa fii sigura mergi la un psiholog si intreaba-l sau pune intrebarea pe net la un psiholog online, poate gasesti pe cineva. Cred ca ar fi problema in cazul in care ai vedea lucruri care nu exista. Gen sa zici "ia uite ce munte mare" si tu sa fii la mare laughing.

| AleeAlexaaandraaa a răspuns:

Asta o am si eu, e ok daca ai o imaginatie mai bogata, stiu suna ciudat. Cu timpul o sa te dezobisnuiesti. Eu fac asta cand sunt in masina, tramvai, deoarece n-am nimic altceva de facut

| Uglypoison a răspuns:

Eu nu cred ca este o problema, pare fain sa ai o lume a ta in care sa poti evada.

Cred ca e un lucru bun si cred e specific artistilor sa aiba universul lor propriu si cumva sa viseze cu ochii deschisi+ca mai esti legata de copilarie asa.

Daca tu crezi ca e grav si iti afecteaza viata de zi cu zi ( sa spunem ca ai probleme de concentrare sau esti mai retrasa) recomand sa vorbesti cu cineva sau sa iei ore de consiliere pshihologica ( nu e nici o rusine, ai doar de castigat).

Sper ca te-am ajutat, ramane decizia ta daca te accepti asa cum esti sau vrei sa schimbi asta.