| AfumataSunca a întrebat:

Buna, TPU!
Am o problema.
Mama acum cativa ani a dat divort de tatal meu biologic, iar acum stam cu tatal vitreg.
Intre timp au facut si un copil si mereu cand fratele meu face o boacana tatal vitreg se descarca pe mine. Mereu cauta motive de cearta. Si nu e problema la mine deoarece de invatat invat, de facut curatenie fac, il ingrijesc si pe fratele meu. Efectiv cand vorbesc cu mama asculta pe la colturi ceea ce ma enerveaza deoarece nu pot avea si eu secrete cu ea. Si uite asa cad eu in depresie din cauza lui. Am ajuns sa il urasc pe zi ce trece!

2 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

De ce te enervezi?
Ai incercat sa raspunzi cu bine in loc de rau?

| Ionut659 a răspuns:

Hey, despărțirea dintre părinți este foarte grea, acum cred că ai mai trecut puțin de perioada aia, oricum, nu uita că el nu are dreptul să te atingă sau să te de-a afară, mai ales mama ta sau cineva din familie, asta se numește abandon de familie și se pedepsește cu închisoarea. Dacă el țipă la tine și îți face rău sau te influențează la modul rău el poate ajunge la închisoare, acum sper să nu fie cazul, dacă vrei să scapi de toate acestea te poți muta la tatăl tău biologic, dacă te dorește, dacă nu poți aștepta până la 18 ani și poți să îți iei singur de acolo deciziile. Nu ai ce să faci, dacă doar el face ce zici tu poți să îi zici mamei tale, dacă ea nu se implică părintele tău (tatăl) trebuie să ia măsuri, mama ta și tatăl tău (biologici) trebuie să te ajute, dacă mama ta la scos din drepturi pe tatăl tău (adică nu mai ești copilul lui prin acte și restul) nu are cu ce să te ajute, doar să raporteze aceste lucruri. Încearcă să discuți cu tatăl tău vitreg, dacă el nu vrea
vorbește cu mama ta. Sper că te-am ajutat, mai întâi încearcă să discuți cu ambii părinți și dacă situația se agravează urmează sfaturile de mai sus. (aceste sfaturi nu sunt date de un expert, încearcă să te informezi de la un expert/psiholog dacă poți și el te-ar putea ajuta, psihologul nu este doar pentru oamenii cu probleme mintale, el te ajută să îți rezolvi problemele cu sfaturi bune)