| Anca124b a întrebat:

am o problema puțin mai mare cu sora mea.Am 15 ani și ea 18 și tot ce face este sa mă jignească, că-s grasa, proasta, retardata, mama când o aude ii spune doar sa se termine.Si faza este că ea este mai exact ușa de biserica sa spunem, nu-i place comportamentul meu dar mă jignește zilnic. Daca ii răspund mai rău fac, oricât de frumos i-aș vorbi nu mai tace din gura, găsește ea ceva să îmi zica.Ce sfaturi?

Răspuns Câştigător
| aimullah123 a răspuns:

Pai sa o luam cu inceputul. Voi incerca sa nu te plictisesc.
Trebuie ca noi sa stim sa ne aparam, nu sa asteptam sa ne apere cineva toata viata. Dar fara violenta. Deci nu trebuie sa astepti ca mama ta sa ia atitudine. Ii mai zice si mama ta dar daca vede ca nu se poate intelege cu ea o lasa in pace. Doar nu ai vrea sa o bata, nu? Sau poate in momentul ala ai vrea sa o bati chiar tu dar e mai bine sa astepti putin pana ajunge informatia la neocortex ca sa poti lua o decizie rationala. Pentru ca exista in creier un "canal" prin care informatia ajunge mai repede la creierul emotional si abia apoi la neocortex(creierul rational). Asta pentru ca omul cu mult timp in urma traia printre animalele salbatice si trebuia sa se apere. Avea nevoie sa ia foarte rapid o decizie. Pentru ca daca statea sa gandeasca inainte sa ia o decizie putea sa moara mancat de vreun animal.
Evident ca daca ii raspunzi mai rau va face. Ideea de a rasplati raul tot cu rau va fi mereu o idee proasta. Asta duce la conflicte serioase, razboaie etc.
A fi grasa nu este un defect. Tu poti sa slabesti oricand.
Proasta si retardata iti dai si tu seama ca nu esti.
Mai intai trebuie sa nu te mai simti ofensata de ceea ce zice ea. Nu ai motive.
Nu cred ca zice cu rautate.
Sa ii spui cuiva ca e gras, prost, retardat etc pare a fi o lipsa de bun simt.
Ai putea incerca in felul urmator. Cand te mai jigneste ii zici "Hai ca deja o dai in nesimtire. Te-am lasat in pace, nu ti-am zis nimic dar vad ca te comporti ca o persoana fara educatie." Si pleci facand pe suparata si nu mai vorbesti cu ea o perioada. Poate isi da si ea seama ca nu e bine

1 răspuns:
| MeConstantine a răspuns:

Tu te cunosti cel mai bine si imi pare rau ca situatia este asa si este in familia ta pentru ca in viata familia trebuie sa se sustina si sora ta trebuie sa te sustina pe tine.
Acum comportamentul surorii tale poate avea 2 motive fie ii este rusine cu tine (daca va invartiti in aceleasi cercuri) fie este intimidata de tine (daca faci lucrurile mai bine ca ea) si acesta este un mod de a-ti arata ca nu vrea sa fi langa ea in acel moment sau ca nu vrea ajutorul tau in ceea ce face sau in ceea ce se intampla.
Acum ea este la perioada adolescentei pe final si este normal sa aiba rabufniri si rabufniri de personalitate care vor trece pe masura ce va creste mai mare si va intelege mai multe lucruri despre tine, despre viata si despre ceea ce se intampla.
Ce poti face tu este sa o sustii, ca este sora ta, sa fi puternica prin aceasta perioada si sa iti repeti in minte ca o intelegi ca este o persoana buna si ca va trece. Iart-o in primul rand si doi la mana ii si poti spune cand te mai jigneste: "Iti multumesc ca ma observi si ca ma iubesti" - chiar daca exista riscul sa se supere mai tare (sa nu ii spui asta mai mult de o data pe zi) va intelege ideea si va intelege ca tu esti acolo sa o sprijini si iti va vedea importanta.
Ca o idee si tu cand o sa ai 18 ani o sa fii un pic mai rebela si mai rea si cu asta sa stii (posibil si la sora ta ) conteaza si anturajul pentru ca pe la 15-16 ani stii lucruri concrete despre tine, dar pe la 17-18 ani avem tendinta ca in loc sa aplicam toate lucrurile care le cunoastem despre noi si despre cei din jur sa ne luam dupa altii.
Ai incredere si va fi bine,