| Claudia45 a întrebat:

Buna TPU.
Am o problema urâta.
Mi-am luat un iPhone la mâna a doua de pe olx.
In anunț spunea ca vine cu garanție și factura și e bun telefonul și nou.
Acum când l-am ridicat de la posta nu are nici garanție, nici factura și camera din spate nu merge.
Se vede negru.
L-am reaprins dar tot la fel.
Negru simplu se vede, camera din fata însă merge.
Ce as putea sa fac?
Nu-mi vine sa cred sincer... aveți ceva sfaturi pentru mine?
Știu ca sunt proasta.

8 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Puteai sa iti iei un telefon nou foarte bun, cu garantie si toate cele, dar cu Android. Dar na...ai vrut iphone. Nu ai ce sa faci, decat o plangere la politie.

| Furnicuta000 a răspuns:

Cel mai bun sfat ar fi sa nu mai cumperi niciodata un telefon second de pe net, mai ales de pe olx. Intotdeauna sa alegi anunturile din orasul tau sau apropiere ca sa il poti testa inainte.
Bine ca macar nu ti-a pus o caramida in colet.
Trebuie sa iei legatura cu vanzatorul si sa ii spui ca vrei sa il returnezi pentru ca te-a mintit. La cate specimene sunt pe olx mai mult ca sigur nu o sa fie de acord pentru ca asa fac teparii. Daca nu e de acord ii spui ca ii faci plangere la politie. Daca nici cu asta nu il sperii, intri pe site-ul politiei si chiar ii faci plangere online pentru inselaciune (parca asta inseamna). Crede-ma ca de multe ori politia chiar isi face treaba si rezolva si astfel de lucruri asa ca o sa fie cautat de politie.

Iar daca e de acord sa il returnezi nu iti recomand sa il trimiti cu ramburs pentru ca exista riscul sa nu il ridice.
Olx e raiul teparilor.

| Claudia45 explică (pentru Furnicuta000):

I am trimis niște mesaje
Mi a scris după cam vreo doua zile ca era ocupat și fum sa nu meargă camera ca lui i-a mers perfect și ca garanția se trimite pe email...
acum iar nu mai Răspunde

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Claudia45):

Spune-i ca ii faci reclamatie la politie. Si chiar sa ii faci, sa se invete minte sa nu mai dea tepe.

| Denisa0954 a răspuns:

Pff. In cazul asta trebuia sa ceri verificare colet la primire. Poti face o plângere la poliție pentru înșelăciune dar nu stiu cat se va implica poliția

| MobitelServiceGSM a răspuns:

Cum merge camera din fata daca ecranul este negru? Mergi cu telefonul la un service gsm, poate defectul nu este asa de grav.
Ai mai jos niste adrese:

https://www.mobitel.ro

https://www.service-iphone.info

| frum a răspuns:

Ce ai mai rezolvat? :-(

| Claudia45 explică (pentru frum):

Absolut nimic
Asta e?
O sa învăț din greșeli