| RauL8229 a întrebat:

Am o problema urgenta.

Am o prietena de 2 ani si 2 luni, eu am 17 ani merg spre 18, ea e mai mare ca mine cu 1 an.
Părintii mei ma distrug, nu ma lasa deloc sa ma vad cu ea, nici daca stau in cap. Ea mereu se supăra (si ii dau dreptate) ca nu ies cu ea in oras.
Acum, de crăciun, am vrut sa merg la ea. Am vorbit cu ai mei, si le-am spus ca neaparat vreau sa merg la ea. Au spus sa fac ce vreau. Si le-am zis ca ma duc.
Ieri, ea m-a chemat cu colinda, si i-am zis ca merg, si ai mei n-au vrut nicicum sa ma lase sa merg. Am tot vorbit cu ei si nu au vrut. Azi, de crăciun, am vrut sa merg la ea acasa, apoi sa mergem impreuna la biserica si dupa aceea sa mai stau putin cu ea si sa merg dupa un timp acasa. Asa vorbisem si cu ai mei sa fac.
Ieri imi spun părintii mei ca de fapt eu n-am zis ca ma duc si la biserica, am zis ca ma duc sa o vad putin Si plec, ceea ce nu este adevarat.
Am inceput sa ma enervez, si am zis ca orice ar fi, ma duc.

Va spun sincer, m-am saturat de viata asta de 2 lei. Eu n-am voie sa fac nimic. Pur si simplu nu mai am niciun chef de nimic. Cu fata asta ma inteleg de minune, suntem unul pentru altul, simt asta. Dar stiu ca daca asa v-a continua totul, o v-oi pierde. Si nu vreau sa mi se întâmple asta. Nu stiu ce sa fac!

Răspuns Câştigător
| Nonzen a răspuns:

Bună Răul! happy
Nu fii trist! Există o rezolvare nu prea complicată:
Spune-le părinților tăi clar și hotărât că o iubești. Spune-le că dacă nu te lasă acum, la 18 ani faci ce vrei și te și muți cu ea! Exagerează puțin cu nervii să vadă că e serioasă treaba. Iar dacă îți răspunde "Lasă că mai ai până la 18 ani" sau ceva de genu' atunci trebuie să vorbești cu iubită ta și să-i explici că părinții tăi se poartă neadecvat, să-i spui că o iubești mult și că de văzut oricum o să vă vedeți, dar de la 18 ani o să fii cu ea, foarte des și că n-o să te mai țină nimic și o s-o poți iubi așa cum merită.
Succes! Toate cele bune! Sper că te-am ajutat! big grin

2 răspunsuri:
| RauL8229 explică:

Ce am facut eu azi a fost asta. Am fost la ea, si dupa aia ea a zis sa mergem cu colinda. Si i-am zis ca merg. M-au sunat ai mei sa vada unde sunt si le-am spus ca merg cu colinda cu ea si au spus ca in momentul asta sa merg acasa. Si le-am zis asa "Nu vin! Vreau sa stau si cu prietena mea crăciunul asta, vreau sa fiu si cu ea!" Si n-au mai zis nimic. Am facut bine? Sau?

| RaulB1997 a răspuns:

Lol,daca ai aproape 18 ani si inca parintii tai se mai poarta cu tine ca la 13, nu stiu ce sa zic, daca se vor schimba de la 18 ani in sus treburile.Ori esti tu prea slab, ori parintii tai sunt mult prea severi, sau incearca sa te fereasca de ceva ce cred ei ca e rau pentru tine.Ia si tu atitudine in situatia asta, daca chiar tii la fata aia, gasesti tu cum sa mai scapi de parinti.