| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
Am o super problema si vreau sa fie tratata ca atarae, nu am nevoie de critici pentru ca primesc destule si nici de jigniri ca si de alea am primit, slava domnului.

Deci sunt pe clasa a10a acum si de cand am inceputclasa a9a au inceput si problemele mele. Cei care mi-au mai raspuns la intrebari, stiu despre ce e vorba.sad
Anul trecut am ramas cu situatii neincheiate pe vara pentru ca am chiulit mult tot anul din cauza ca imi era frica de scoala, de profesori, de colegi, de tot ce era legat de scoala.
Anul asta, aceleasi probleme dar despre care diriga a aflat. I-am cerut sa vorbeasca cu profii sa imi dea teste in loc sa ma asculte si ea nu a vrut dar pe mine m-a mintit ca a vorbit, pe mama si tata la fel si apoi mi-a zis ca a vorbit anul trecut(cand de fapt habar nu avea despre ce e vroba)si ca anul asta nu mai vorbeste si ma rog, chestii de astea.
Dupa mai multe faze din partea profilor, am renuntat sa mai merg la scoala, asta de prin noiembrie. M-am certat si cu colegii, cu toti ca cica eu ma comport urat cu profesorii si ca vorbesc urat cu ei si nu stiu ce cand eu abia scoteam 2 cuvinte din gura pe luna.Ma rog.Am apelat si la protectia copilului care a trimis la scoala un document prin care profesorii sunt obligati sa-mi dea teste acum.Luni, cand a inceput scoala(dupa vacanta)diriga l-a sunat pe tata sa-i spuna ca ma exmatriculeaza si ca raman repetenta.OK.Bine.Dupa cateva ore l-a sunat din nou si i-a spus ca a primit niste documente de la protectia copilului si a inceput sa se linguseasca pe langa tata ca sa ma duc la scoala sa-mi inchei mediile si sa termin macar anul asta acolo.

Inainte de asta, diriga ii punea colegi impotriva mea nicidecum cu mine. Le zicea"dar voi chiar vreti ca pe voi sa va asculte si ea sa dea teste?", ceea ce nu mi se pare corect.

Ma rog.Eu acum sunt intr-o perioada foarte naspa si nu ma mai pot calma nici macar prin muzica si iainte muzica era pastila pentru mine.Plang non stop pentru ca imi sta mereu in cap ca trebuie sa merg la scoala ca asa vor ai mei si ca o sa plang mereu si la scoala pentru ca am o fobie de asa ceva.Am ajuns sa urasc lumea de afara si tot ce-i legat de ea, nu-mi place sa-mi fac prieteni pentru ca ma simt tradata de toata lumea si etc.
Problema mea e ca nu ma pot intoarce la scoala, acolo a inceput chinul vietii mele.Semestrul asta va fi ca o pedeapsa in IAd, poate chiar mai rau. O sa ajung sa innebunesc rau de tot, sa plang mereu si asa mai departe si nimeni nu vrea sa inteleaga asta.Toata lumea bate ca trebuie` sa termin anul asta p""shamas pe el de en ca e mai important anul de scoala ca mine, ca sanatatea mea, ca starea mea in care ma aflu acum.cryingcryingcryingcryingcryingcryingcryingcryingcryingcryingcryingcrying

2 răspunsuri:
| sarulesti a răspuns:

Imi pare foarte rau sa-ti spun dar tine mai mult de autosugestie, ok sa spunem ca renunti la scoala, crezi ca va fi ok? Spune-mi te rog cum crezi ca vei putea sa te integrezi in societate? Cum iti vei gasi un job?
Anxietatea ta sigur are o cauza, pe care trebuie sa o cauti si sa o elimini, renuntatul la studii nu este deloc o solutie, in cel mai rau caz ai putea sa te transferi si sa incerci sa te integrezi intr-un nou colectiv in care nimeni nu te cunoste, dar cel mai bine este sa fii tare cu tine insati si sa incerci sa te apropii in primul rand de colegi.
Faptul ca tu scoti decat ''2 cuvinte'' pe luna poate arata faptul ca esti o persoana foarte timida dar unele persoane o percep ca fiind o aroganta. Nici pentru mine nu a fost placuta experienta din liceu, dar in cele din urma am izbutit, si sa stii ca nu exista satisfactie mai mare ca atunci cand reusesti sa te realizezi cat de cat si sa le dai peste bot indirect persoanelor care te tachineaza!
Fii tare! daca doresti sa purtam o discute astept cu mare placere sa ma contactezi pe adresa danvasile88@yahoo.com, astept un mail din partea ta.

| UbexFlo a răspuns (pentru sarulesti):

Am vrut sa renunt si sa merg de la anul la frecventa redusa.Acum ma simt obligata sa ma duc ca s-a lingusit diriga pe langa tata.x-(