| AlexandraDianca a întrebat:

Am o urgenta! Puteti va rog sa imi spuneti cum sa construiesc o gama? La ora de muzica ne va da un test sa construim o gama pe care nu o stim. Eu nu am inteles cum e treaba cu alteratiile. Puteti sa imi explicati, dar nu cu termeni muzicali? As vrea sa imi explicati sau sa imi spuneti la fiecare gama! Multumesc mult! Dau funda! Va rog foarte repede! Este urgent!

Răspuns Câştigător
| CristiSeeker a răspuns:

Am sa incerc.
Presupun ca stii tonurile: DO RE MI FA SOL LA SI, si semitonurile (jumatate de ton): DO#(diez, adica mai sus de...)/b(bemol, adica mai jos de...)RE RE#/bMI FA#/bSOL SOL#/bLA si LA#/bSI. Dupa cum observi, intre MI - FA si SI - DO nu exista semitonuri.
O gama se formeaza din 8 note. Exista 2 tipuri principale de game, majore si minore.
Gamele incep cu o anumita nota, spre exemplu LA, si se termina obligatoriu in aceeasi nota (LA), gama LA major aratand ceva de genul: LA - SI - DO# - RE - MI - FA# - SOL# - LA. Ti-am dat acest exemplu pentru a observa mai usor regula de formare: intre primele 2 avem un ton, intre a doua si a treia tot un ton, intre a treia si a patra un semiton, intre a cincia si a sasea un ton si intre ultimele doua, un semiton (stiu, e cam greu de inteles asa).
Gamele minore se formea putin diferit, intrucat: intre primele doua avem ton, intre a doua si a treia semiton, intre a treia si a patra ton, la fel si intre a patra si a cincea, intre a cincea si a sasea semiton si intre ultimele doua, ton. Deci, gama LA minor va arata: LA - SI - DO - RE - MI - FA - SOL - LA.
Diferenta esentiala intre cele doua game este plasarea semitonurilor. In gamele majore, semitonurile sunt intre a 3-a si a 4-a, a 7-a si a 8-a nota din gama. Iar in gamele minore, semitonurile sunt intre a 2-a si a 3-a, a 5-a si a 6-a nota din gama.
Sper ca ai inteles si ca te-am putut ajuta.

| AlexandraDianca explică (pentru CristiSeeker):

Merci mult! Acum am inteles! Multumesc! happy

| CristiSeeker a răspuns (pentru AlexandraDianca):

Cu placere. Ma bucur ca te-am putut ajuta.