| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
Am pus mai demult o intrebare despre faptul ca toata lumea de la scoala face bulling cu mine. Sunt clasa a 6-a si am 12 ani. A trebuit sa ma mut in al 2-lea semestru la o noua scoala deoarece m-am mutat cu locuinta.
Am postat mai demult o intrebare cu ce as putea sa fac in cazul in care se face bulling.
Cam dupa 1 saptamana dupa ce am trimis mesajul, iar am intrat in probleme ieri seara si m-am suparat foarte tare. Cand am ajuns acasa am inceput sa plang si sa fac criza de nervi dupa asta si spuneam la nervi chestii de genu: o sa-i bat de se kk pe ei. Dar stiu prea bine ca doar eu impotriva a juma de clasa nu am cum sa castig bataia, si in plus mi se scade si nota la purtare daca ma bat.
Ma gandeam sa ma duc la niste cursuri de judo sau de karate dar e prea tarziu ca sa mai pot face ceva sau sa mai pot invata ceva intr-o luna jumate.
Ieri seara a fost oribil la scoala. De cand am venit nu m-au lasat in pace deloc 3 baieti si in plus si cateva fete. Cand am intrat in clasa au inceput sa ma strige in toate felurile si eu cand le-am raspuns au incetat, dar pe urma in pauza urmatoare iar mi-au facut probleme si faceau la fel. A venit un prost la mine si m-a udat pe spate. Eu atunci am luat un caiet si i-am spus ca daca mai face asa vreodata îi dau cu el in cap de lesina. Si tot a continuat pauza urmatoare impreuna cu alti colegi. Inainte de ultima ora, care a fost biologia, in pauza un baiat urla la mine ca incepe ora si ca sa nu mai stau in clasa. Si eu cand i-am zis ca nu e treaba lui si ca pot sa fac ce vreau eu, el a zis: Daca iti dau acum una... m-am saturat sa fiu in fiecare pauza bataia lor de joc. Si daca ma duc afara incep sa ma urmareasca cateodata pe geam si striga la mine toate lucrurile si ma aude toata scoala si toata curtea, unde sunt destul de multi copii. Asta s-a intamplat de 2 ori, cand veneam la scoala urlau: uite-o pe Hodoronc Tronc. (Numele meu de familie este Hodor)
Am mers la ora de bio, am intrat in clasa, si cand a inceput ora doamna a intrebat cine nu a mai iesit la tabla iar apoi toata clasa a zis: Hodor. Si apoi un baiat a zis: cine vrea ca ea sa iasa la tabla sa ridice mana: si toata clasa a ridicat mana. Si cica niste fete se uitau la mine si ziceau: "imi pare rau" cu un zambet pe fata. Imi venea sa plang dar m-am abtinut ca sa nu dau dovada ca ma afecteaza. Apoi doamna a intrebat de ce ei vor ca eu sa ies la tabla. Acelasi baiat care mi-a spus sa nu mai stau in clasa ca incepe ora a zis: ca sa ia ea doi... si toti au inceput sa rada. Si doamna nu a facut nimic.
Eu cred ca pana la urma o sa cedez si o sa plang non stop pentru ca ieri ma descurcam bine. Le dadeam replici, le inchideam gura, iar apoi la ultima ora deja nu mai puteam, si au sarit toti pe mine si m-au facut praf psihic. Parintii mei stiu tot. Tata tot da inainte ca nu poate face nimic, cand eu cred ca poate face multe. In timp ce scriu asta imi vine sa plang cand imi amintesc cat de nasol m-am putut simti ieri. Si cand am iesit de la biologie, l-am amenintat pe dobitocul ăla ca daca vrea sa ajunga acasa luni nevatamat, sa fuga cat il tin picioarele. Si pe urma am plecat.
Am o intrebare care este foarte serioasa: credeti ca ar trebui sa o aduc pe sora mea care are 15 ani la scoala si credeti ca ea ar trebui sa vina cu mai multi colegi ca sa îi bata pe acei copii sau macar sa îi sperie si sa-i faca de tot rahatul? Eu la asta m-am gandit cand l-am amenintat asa pe acel baiat. Sa vina taica-miu la scoala nu este deloc o solutie pentru ca pe urma incep sa comenteze ceva de genu: aaaaa, vine taticu la scoala sa te apere ca tu ai doar 5 anisori. Si pe urma rad de mine.
M-am saturaaaaaatttttr de tooootttt. Nu au nici o limita. Chiar daca nu spun nimic, chiar daca spun, tot continua cu bataia de joc. Nu stiu ce sa mai fac ca sa inceteze pana plec in a 7-a de la scoala asta. Au intrecut de tot masura. Tata a venit ca sa vorbeasca cu directoarea dar ea nu a facut nimic, si indiferent de cate ori ma duc la dirigu’ nu face nimic. Si tata spune ca nu are ce sa faca si nimeni nu are ce sa faca. Atunci ma duc sa ma sinucid decat sa mai asist la chinul asta cu agresiuni verbale si fizice in care ma uda, ma ameninta, ma fac in toate felurile fara ca eu sa le spun nimic, in pauza nu am nici o clipa de liniste, acum 2 zile niste fete au aruncat cu un corn in mine si au zis scuze razand desi era evident ca au facut-o intentionat. Si apoi au aruncat cu o cutie de lapte care s-a spart si m-a stropit si a stropit si pe jos. Ele au zis din nou scuze razand, eu am actionat de parca nu mi-ar fi pasat si am ridicat din umeri. Iar pe urma toata lumea zicea ca sa fac curat in banca mea ca am murdarit si ca se duc la dirigu sa ma spuna ca am dat lapte pe jos. Si dirigu ma intreba de ce am atatea absente. Eu eram ceva gen in minte: din moment ce toata lumea isi bate joc in halul asta de mine si tu stai ca handicapatul si nu faci nimic si nici nu misti un deget, cum dracu crezi ca vreau sa mai vin la scoala ca sa stau in balamucul asta?

Voi credeti ca ar fi o idee buna sa o aduc pe sora mea la scoala si sa vina cu mai multi baieti daca tata nu putut rezolva nimic, si nici dirigul?

Astept raspunsuri.

Funda + vot

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, bataia si agresiunile fizice nu sunt raspunsul. Nu ai putea decat sa ai mai multe probleme pe viitor.
E de inteles de ce pe moment doresti razbunare fizica, dar nu te va ajuta prea mult.

Adevarul e ca pare trist si crud ceea ce ti se intampla, dar trebuie sa intelegi ca minte lor de copil asa functioneaza si acum nu realizeaza ce fac si cat de mult te afecteaza. Sunt sigur ca peste 15 ani vor regreta enorm.

Cu toate astea in general la scoala restul copiilor se iau de cei mai slabi ca si personalitate. Si cam aici trebuie sa lucrezi.

Sa intelegi prima data ca nu esti tu de vina pentru comportamentul lor dar totodata sa capeti incredere in tine. In mod sigur se vor plictisi in momentul in care nu te vor vedea afectata de glumele lor ieftine si in momentul in care vei fi ofensiva... si tu poti sa iti bati joc de ei sa stii, bullying e cu doua taisuri.

daca stii engleza, iti recomand.
https://www.wikihow.com/Avoid-Being-a-Victim-of-Bullying