| Magdalena234 a întrebat:

Buna TPU sad Am sa va povestesc viata mea, sper sa ma ajutati sad
De aproape un an m-am mutat in Spania, stau cu mama si iubitul ei [nu tata, un nesimtit]. Omu asta e de varsta cu bunicustraight face Dupa 3 luni a inceput sa faca scandal dar nu cand era mama acasa ci doar cand eram singura cu el si imi arunca mancarea pe jos, tipa la mine, ma tragea de mana, i-am spus si mamei dar mama il credea pe el, nu pe mine. Apoi s-a potolit. Dar dupa vreo 2 luni iar, dar atunci era si buncia acasa, nici ea la inceput nu credea ce facea cu mine dar apoi a inceput sa o injure si pe buni pentru simplu fapt ca se uita la tv. Si normal, el nu lucra si toata ziua sta pe canapea cu berea in mana si se uita la tv. Si buni a vrut si ea sa se uite o ora la o emisiune ca ea nu intelege spaniola si ii plac emisiunile ca macar vede ceva, etc. Si el era plecat si s-a uitat si ea si cand a venit asta acasa a inceput sa tipe la ea, sa o injure, si buni a plecat 3 ore pe un frig de mureai si a stat la scoala pana am iesit eu si a plans sad In 14 ani am vazut-o pe bunica plangand doar cand au murit niste cantareti, atat. Si sa aflu ca idiotul ala face asa cu bunica? Mai ales ca ea m-a crescut si tot, si a avut si un infarct si poate sa moara oricand si cand am aflat asta am devenit nebuna... nu il mai suportam, imi venea sa il omor.Adica ok, faci ce vrei cu mine dar nu cu bunica. Si mna, mama a dat-o afara pe buni si mi-a dat o palma si m-a tras de par din cauza lui si alte tampenii. Ok, am trecut si peste asta, nu am mai zis nimic la nimeni. Acuma, noi avem 3 camere +
sufragerie. O camera e inchiriata si cealalta vrem sa o inchiriem si eu m-am mutat in camera mamei ca asa mi-a zis ea ca sa nu ma mut dintr-o camera in alta ca oricum le inchiriaza pe amandoua, si ei o sa stea in sufragerie, pe canapea pana isi cumpara pat. Si am dormit o noapte aici si trecuse ceva timp de cand nu a facut scandal, chiar ma mirasem. Si fi dupa ce a plecat mama la lucru, ca doar nu o sa se ia de mine cand e ea de fata, ca sa poata sa o minta. Asa a venit in camera, bineinteles fara sa bata la usa, ca nu se face asa ceva la el -_- si incepe sa imi spuna ca eu nu dorm aici si ei in sufragerie, ca cica mama nu doarme pe canapea si eu sa dorm in pat in camera linistita. Si apoi, ca sa vedeti cat e de fals cica " nu ma intereseaza ce faci, eu ma pun sa dorm aici" si mai devreme zicea ca ii pare rau de mama, dar el vrea sa doarma el in pat nu pentru mamastraight face Si i-am zis mamei, ca poate sa se puna ea in cealalta camera sa doarma in pat si ala in salon si gata. Sau daca chiar tine asa mult la mama, ea poate sa doarma cu mine si gata.
Nu stiu ce sa mai fac. Nu il mai suport, cred ca o sa ma omor. Cred ca vrea sa ma faca sa innebunesc, sa creada lumea ca sunt nebuna, ca mint, ca sunt nesimtita, ca atunci cand mama a dat in mine, ei doi au zis ca eu am dat in ea straight face Nu mai suport nimic, ce pot sa fac? Plang non stop din cauza lor. Cel mai simplu ar fi sa ma omor dracu sa stea amandoi linistiti. Ca mama oricum pe el il crede, nu mai are rost sa mai zic nimic la nimeni. sad

5 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Sincer imi pare rau sa aud una ca asta...
Ce as face eu in locul tau?

In primul rand tine cont de faptul ca mama ta este orbita de sentimentele ei tampite. Tine la animalul ala mai mult ca la propria mama si chiar fiica.
Asa ceva...

Faza e ca mama ta te crede oarecum, de aceea devine agresiva. In fine.

Inregistreaza-l cumva, fara sa-si dea seama! Bosorogul nu isi da seama decat daca se vede clar. *la sigur*

Dupa, te duci frumos la mama ta *cand e singura evident* si ii arati inregistrarea.

Succes! Nu are rost sa te sinucizi! Vrei sa-i faci o placere bosorogului?
Ai o viata frumoasa in fata...pentru moment, tot ce trebuie sa faci este sa-i desparti sau sa ajungeti la un compromis.

Primul pas este inregistrarea. Daca faci rost de ea restul este simplu. O sa vina de la sine.

| PsihopatX3 a răspuns:

Buna!

Mama ta nu îşi va schimba atitudinea până nu realizează ea că ceea ce face e greşit. Menține-ți calmul si supune-te lor până ai ocazia să pleci. Evident mama ta e genul de părinte egoist iar tu momentan nu o poți înfrunta, problema ta nu are o soluție logică, tot ce poți face e să te obişnuieşti cu ideea că eşti inferioara lor deocamdată.

| Magdalena234 explică:

Problema e ca stie ce face, pentru ca i-am spus, si chiar daca inregistrez imi spune "Pai el are dreptate" sad

| SuntFataa a răspuns:

Din cate am observat esti o fata destul de matura. Il poti inregistra atunci cand el tipa la tine si chestii de genul si sa ii arati inregistrare mamei tale ( doar audio deoarece video e mai riscant si isi poate da seama ). Dar din cate am observat mama ta nu tine deloc cu tine... ci cu el. Du-te la bunica ta si stai la ea ( daca locuieste tot acolo dar in alta casa) O alta idee ar fi sa ii eviti total, sa nu iti mai pese si gata, sa tipe cat o vrea. Iti pui castile sau pleci undeva si gata. Sau daca nu, incearca sa faci si tu pe nebuna, sa faci si tu scandal, sa comentezi si tu etc. Ce o sa faca? Pana la urma o sa te lase in pace cand o sa vada ca nu este de discutat cu tinelaughing ( bineinteles poate unii o sa spuna ca nu e deloc o solutie asta si ca nu e bine, ceea ce cu adevrat nu prea este, dar frate daca nu ai alta solutie? Tipa odata la ei tare si spune toate lucrurile care le ai de spus si gata. ) DACA TE OMORI NU REZOLVI ABSOLUT NIMIC. Stiu ca suferi, stiu ce inseamn problemele de familie dar incearca totul, mereu exista o rezolvare.
Sper sa fii bine. happy

| Magdalena234 explică (pentru SuntFataa):

Mama abia a ajuns acasa si asta a inceput sa ma injure la mama, ea statea si asculta tot si eu am inceput sa rad si mama normal, a tipat la mine si i-am spus ca lui nu i-a zis nimic si eu care tac din gura, tipa la mine straight face Bunica sta la sora mamei, si nu mai pot sa fiu si eu in casa aia, nu am unde sa stau acolo + ca am aici scoala si mna happy Daca imi pun castile o sa dea in mine... Si daca fac pe nebuna la fel laughing nu e nici o solutie sad Oricum multumesc frumos sad