| Wexx a întrebat:

Buna TPU.
Am sa va spun problemele mele si daca cineva reuseste sa ma ajute eu ii dau funda si vot, iar daca este un raspuns atat de bun care ma va scapa de aceste probleme il voi contacta in privat si ii voi da un „mic cadou" prin paysafehappy
Va rog eu sa ma ascultati am 4 probleme cu care ma confrunt si vreau din tot sufletul sa le rezolv odata!
1)Nu sunt obisnuit cu liceul unde sunt acum,in vara cand imi spunea taicamiu ca am intrat la acest liceu, eu eram entuziasmat intr-un fel, asteptam sa imi cunosc colegii si sa vad cum e findca mi-a spus ca aici e usor ca nu se invata mult si ca am ore putine.Intr-adevar am ore putine si se invata putin dar cu colegii nu m-am imprietenit si nu voi reusii sa ma imprietenesc din cate vad deoarece eu am alte lucruri care imi plac iar ei alt ceva si nu reusesc sa ma inteleg cu ei, eu find foarte timid de asemenea.Cum sa fac sa ma acomodez la acest liceu, e pentru prima oara cand merg la liceu find clasa a 9-a.
2)Mi-e foarte dor de scoala generala si de fosti profesori si colegi.Cine ar fi crezut ca mie, chiar mie elevul „problema" al profesorilor, glumetul si nepasatorul care mergea la scoala numai sa rada sa se distreze si sa isi faca prezentalaughing cine ar fi crezut ca mie mi-a venit dor de scoala generala si de profesori si cel mai mult de colegi.Am momente cand chiar imi vine sa plang,vreau sa mai fiu acolo sa fiu din nou cu colegii mei sa ma distrez cu ei sa fac glume cu ei,farse colegilor,sa radem in ore sa ne panicam cand eram pe cale sa ramanem corigentilaughing imi e atat de dor de orele de istorie vechi din acel laborator care mi-a intrat la suflet, de vechile sali de clasa de vechea mea clasa, cea mai buna clasa din toti cei 8 ani.Mi-e dor de tot ce inseamna scoala generala cum sa fac sa nu mai imi fie asa dor? Adica stiu ca daca m-as obisnui cu actuali colegi de liceu mi-ar trece dorul de generala, dar e foarte greu sa ma dezobisnuiesc de vechii colegi si sa ma obisnuiesc cu noi colegi.
3)Mi-e atat de dor de copii care erau pe aleea mea, 2 dintre ei s-au mutat in alt oras sau tara, iar restul nu mai umbla cu vechii prieteni.Inainte eram atat de multi copii pe alee,atatea rasete si jocuri si amintiri si acum aleea e pustie, toti au inceput scoala dar inainte si cand era scoala tot mai erau copii pe afara, acum s-au mutat sau nu mai umbla cu noi.Cum fac sa nu mai simt acest dor coplesitor de prietenii mei? Nu pot sa imi iau gandul de la asta eu imi imaginasem ca vom fi impreuna mereu,ca nu se va muta nimeni si ca zi de zi ca e scoala sau vacanta vom iesii afara ne vom distra, vom rade, vom glumii si ne vom juca.
4)Vreau sa mai fiu copil,mi-e dor de zilele cand eram mai mic,aveam alta gandire alt chef de joaca,era alta atmosfera, ca tot veni vorba de vechii prieteni, atunci nu imi pasa ca suntem 2 copii cu mine 3 ca eu tot ma distram,ma jucam si eu cu orice,glumeam, stateam afara imediat dupa ce faceam temele pana seara si era atat de frumos.Mi-e dor de copilaria mea, acum am 15 ani si as vrea sa mai am acelasi chef de joaca dar din pacate acum ca am mai crescut ca sa imi revina acel chef trebuie sa fim multi si din pacate majoritatea s-au mutatsad
In final vreau sa imi raspundeti la aceste 4 intrebari cu un sfat ceva, sa le luati pe rand intrebarile gen sa le numerotati 1: si dati raspunsu, 2: si dati raspunsu.
Cel mai bun raspuns primeste funda, vot si cadoul meu prin paysafe, chiar am nevoie de ajutor si as da si as face orice pentru asta!
2)

Răspuns Câştigător
| Crainstorm20 a răspuns:

Salut amice! Si eu sunt mai la fel ca tine (- partea sociala nu am prieteni, poate doar pe steam). Totusi am ceva sfaturi, eu sunt clasa a 10-a.Deci sa incepem:
1.E normal, nu esti obisnuit cu noii profesori, colegi si restul. Si fata de prieteni, mai bine sa nu ai (asa este si in cazul meu) si sa fii cuminte decat sa ai anturaj plin de fumatori/alcolici nu iti recomand asa am eu unii colegi care chiulesc. Chiar daca nu iti place la scoala (si eu am inceput sa urasc liceul acum) doar fii cuminte si poate fa niste teme, mai invata ceva ce sa iti foloseasca.
2.Mie nu imi este dor, nu simt dorul acela. Mai asteapta pana te mai acomodezi si iti va trece 100%. De nu incearca sa vorbesti cu parintii/psiholog.
3.Mie nu. Nu am prea avut amici asa ca nu ma afecteaza chestia asta. Pana la urma este normal sa plece asa se intampla cand intri in liceu + nu ai nevoie.Cu timpul poate iti trece, de nu incearca raspunsul de la 2.
4.Este normal e ceva temporar pana te mai acomodezi cu liceul.De nu incearca de la 2.

Raspuns definitiv: Iti va trece melancolia pana te acomodezi si uiti.De nu cauta un psiholog poate intri in vreo depresie.

P.S: Nu trebuie sa dai nimanui bani prin Paysafe. TPU este o comunitate non profit si care este cladita pe umerii fiecarui utilizator.REPET: Nu dai bani la nimeni pentru un simplu raspuns. Daca vrei imi dai FUNDA, cum am precizat ai nevoie sa te obisnuiesti cum ai facut si in clasa a V-a, clasa a VIII-a de nu inseamna ca ai depresie.

| Wexx explică (pentru Crainstorm20):

Salut,mersi frumos de raspuns, tie ti-a fost greu sa te acomodezi cu clasa a 9-a? Adica cunosteai pe cineva de la inceput, de ex fosti colegi de generala sau alte cunostinte sau erai ca mine un strain printre necunoscuti? Cat de mult ti-a luat sa te acomodezi la liceu?

| Crainstorm20 a răspuns (pentru Wexx):

1.Da. Profesorii/colectivul diferit fata de ce eram obisnuit.
2.Da cativa colegi(cunostinte) + pe mine nu m-a afectat daca cunosc pe cineva sau nu.
3. Cateva saptamani.Cum a fost si in clasa a V-a, a VIII-a dureaza ceva.Bine ca nu sufar de depresie, poti sa devii foarte trist/melancolic.

3 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

1. Toti avem problemele noastre. Eu in liceu am avut foarte putini colegi de clasa cu care m-am inteles. Asta este soarta nu plang.
2. Este normal sa iti fie dor in primul an de scoala generala pentru ca ai petrecut 8 ani. Va trece daca nu te gandesti zilnic si nu faci o drama din chestia asta.
3. Esti deja clasa a 9-a. Nu te mai gandi la ce a fost, la copii cu care te-ai jucat. Bucura-te ca ai avut ocazia sa ai prieteni buni si ca ai avut cu cine sa te joci, nu gandi negativ. Gandeste spre viitor acum.
4. Daca tu la 15 ani vrei sa mai fii copil, dar eu dupa ce am terminat facultate si master ce sa mai zic? Da este bine cand esti copil si naspa dupa ce te angajezi. Fiecare varsta are avantajele si dezavantajele ei. Mi-ar placea sa fiu copil la mama sa ma duc la tara sa alerg pe campii, dar in acelasi timp parca e mai bine sa am bani si sa imi fac mofturile. Este cu dus si intors.

Offtopic. Daca nu ai ce face cu banii, du-te si cumpara o haina sau mancare pentru saraci. Si ti-am zis si saptamana trecuta, meriti cateva palme sa te trezesti la realitate.