| anonim_4396 a întrebat:

am si eu nevoie de un sfat...acum 3 saptamani un prieten super bun mi-a zis ca ma place de cateva luni, insa nu voia relatie asa ca am zis sa ramanem prieteni (eu nu il placeam atunci). De cateva zile sau o saptamana ma gandeam mereu la el si prietenii mi-au zis sa ii zic ca il plac ca poate am sanse. El mereu imi dadea sperante sau imi mai zicea ca ma place si zicea chestii dragute asa ca azi mi-am facut curaj sa ii spun. I-am zis si mi-a zis ca banuia ca eu i-am zis ca plac pe unul de la scoala, dandu-i indicii sa se simta ca e el. A zis initial ca nu vrea sa imi dea fz si ca nu avea de ce sa imi fie frica sa ii spun ce simt pentru ca sentimentele sunt reciproce. Oricum el a zis ca vorbeam mai mereu de parca eram impreuna dar a zis ca vrea sa fim bff-uri. M-a ranit putin, recunosc ca mna daca a zis ca nu da fz si dupa da e destul de naspa, dar lovitura cea mai puternica a fost in seara asta cand am vrut sa stiu de ce mi-a mai zis ca ma place daca nu voia o relatie si m-a facut si pe mine sa il plac mi-a spus ca stie ca mai are glume proaste si ca a spus-o la caterinca. L-am intrebat de ce si cica a vrut sa ma faca sa ma simt mai bine dar i-am zis ca nu aveam nimic ca sa ma faca sa ma simt mai bine. A zis ca recunoaste ca a fost nesimtit, i-am zis ca era printre persoanele in care aveam cea mai multa incredere si la care am tinut enorm. El mi-a zis dupa ca pot sa ii dau block ca vrea sa luam o pauza de la vorbit cateva zile. M-a ranit rau adica i-am si zis ca practic s-a jucat cu sentimentele unei persoane si mi-a zis ca mai devreme sau mai tarziu stia ca va dezamagi pe aproape toata lumea. Toata seara am plans, ma doare capul si mi-a fost si rau nu neaparat ca plangeam dupa el ci pentru ca m-am simtit tradata. Ce pot sa fac? (mentionez ca suntem sau eram prieteni foarte buni)

Răspuns Câştigător
| Clueless22 a răspuns:

Nu da block. Ia o pauza, dar nu fugi. E naspa, dar asta e viata, plina cu momente nasoale. Felicitarile mele pentru curajul dovedit. Esti tare in privinta asta. Ti-ai urmat inima. Acum iti voi spune ca trebuie sa fii curajoasa in continuare. Ia o pauza, lasa-l in lista de prieteni si peste cateva zile spune-i in fata ca e un "cretin simpatic" si daca vrea sa fie din nou prieten (si doar atat). Intr-adevar ti-a incalcat increderea, dar nu fugi de el. Paseaza responsabilitatea pe umeri lui, pentru ca el a tratat ceva serious in gluma. Nu fugi. Asta e momentul care va determina daca veti ramane prieteni in viitori sau doar o amintire urata.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu puteți fi prieteni și iubiți în acelaș timp.

| siriusblack98 a răspuns:

Ba ce probleme aveti unii pe lumea asta. Nici in filmele alea gretoase de pe Disney nu vezi atata ''iubire'', friendzone si block ca la pustarimea de 14-15 ani.

| NarcisIfrim a răspuns:

Gandeste-te ca nu ati fost impreuna sa te minta.De obicei frustrarea asta trece repede.Nu il bloca comporta-te normal.
Arata te rog ca nu esti afectata si nu uita de cate ori il vezi ZAMBESTE, asta fii sigura ca il va pune rau pe ganduri.Nu te lasa afectata deloc,absolut deloc.
Poti sa suferi cat vrei acasa la tine, dar in fata prietenilor sau a lui, fii fericita si arata-i ca nu iti pasa, ori cu el ori fara el e tot una, bine?
Succes Daiana.Anunta-ma daca s-a schimbat ceva.