| PBFANMichaelScofield a întrebat:

Buna TPU, am si eu o dilema si as vrea sa ma ajutati.
La mine in clasa am o colega care eu cred ca ii place de mine si anume in clasa a 9a si in clasa a 10(in momentul de fata) ma priveste mereu si uneori imi surade.Sapt trecuta ne-a dat la romana sa citim Harap Alb si m-a rugat daca pot sa o ajut sa gaseasca pagina unde am ramas data trecuta si am ajutat-o bucuros, mentionez ca mai erau si alti baieti in clasa dar ea a venit la mine.Este o fata frumoasa, slabuta si cuminte si nu ar sta niciodata cu golanii si eu sunt la fel ca ea cuminte.
Anul trecut m-a rugat sa inchid geamurile desi mai erau baieti in clasa dar ma rog acum s-ar putea sa nu fie atrasa de mine si sa faca ceea ce simte pe moment.
Va rog dati-va cu parerea ca sunt in dubii mari, daca ma place sau nu.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Anonima163333 a răspuns:

Hei, eu cred ca te place pentru ca mereu se baga in seama cu tine, mi-ai dat mai multe exemple in care te-a rugat sa-i faci o favoare si se mai si uita la tine, ceea ce inseamna ca nu ii esti indiferent. Succes si cu curaj, fa pasi spre ea.

| PBFANMichaelScofield explică (pentru Anonima163333):

Fiindca esti fata imi poti spune cum sa procedez?
Adica sa mai astept sa vad cum decurg lucrurile sau sa ii spun direct ca o plac?
Faza este ca e un pic timida si mie ca ar trebui sa mai astept un timp

5 răspunsuri:
| GraniniCuPiersica a răspuns:

Nu știu ce este harap alb

Dar dacă vrei să afli adevărul dacă te place cu Adevărată du-te si întreabo atunci o sa afli adevărul cu Adevărată

| VoidEternal a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Hombre, tu ai dat pe la școală? În primul rând se zice "cu adevărat" nu "cu Adevărată". N-aș fi zis nimic dar e deja a 50-a oară când te văd exprimându-te așa și să mor eu, am contul asta de doar 3 zile. În limba romana doar numele proprii se scriu cu litera mare ÎN INTERIORUL PROPOZIȚIEI!
De asemenea "ia" nu e pronume cum îl folosești tu, ci e verb. Dacă te referi la o persoană de sex feminin formula corecta de adresare este "ea". Tot ce ți-am scris aici se învață în clasa a 4-a, în puii mei. Nu mai zic de virgule, puncte, cratime și alte chestii din astea neimportante. Chiar așa rău am ajuns în țara asta?

Cu Adevărată ai nevoie de un manual de gramatică. Sau poate faci parte din vreun cult din ăla ultrareligios și crezi că manualul de română e lucrarea Diavolului. Nu e frățică, te asigur.

PS: Harap Alb e numele personajului principal din basmul cu același nume. Și ăla tot prin clasa a 4-a se învață. Ion Creangă, alea, alea, îți sună cunoscut?

Pace.

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru VoidEternal):

Numai bine -_-

| tortilă a răspuns:

Buna! Incearca sa vorbesti mai mult cu ea, cred ca o sa-ti dai seama mai usor. E posibil sa fie timida si de asta iti cere ajutorul, vrea sa vorbeasca cu tine si poate nu stie cum sa inceapa conversatia. Bafta!