| ayran a întrebat:

Buna TPU. Am si eu o nelămurire, e normal ca parintii mei sa nu imi cumpere nimic adica problema este ca ei consuma banii pe mancare si facturi (suntem 5 in familie). Tata tot mi-a promis ca imi va cumpara o claviatură deoarece eu cant la pian si vreau sa imi schimb clapa.Dar vad ca nu se poate. El este singurul care aduce banul in casa.Mama este despărțită de tata si ea are alt bărbat iar eu stau cu mama vitrega si doi frați vitregi. Tata e capul familiei.Incerc din răsputeri sa imi strang eu banii mei. Tatal meu nu mi-a cumparat nici macar o haina sau ceva. Mereu mama m-a ajutat sa am de toate. Va rog sa nu imi raspundeti ca sunt un fitos si un răsfățat.

Răspuns Câştigător
| Iunicu a răspuns:

Of doamne! Cât de greu este de răspuns la întrebarea aceasta.
Uite îți propun un târg.
Fă într-o agendă un plan de cheltuieli ca și cum tu ai deține salariul lunar al tatălui tău.
Scade toate facturile, după care cu banii rămași fă o listă de cumpărături pentru toată luna. Vezi că nu trebuiesc doar alimente. Detergent, combustibil pentru vehicul, hârtie igienică, pastă de dinți, șampon, săpun...
Și dacă nu se strică ceva prin casă, vreo priză sau robinet, vezi cu câți bani rămâi.
De ce nu încerci să căști tu singur niste bănuți?

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

Tu crezi că e ușor să plătești facturile, mâncarea și toate cheltuielile pe care le impune o familie cu 3 copii și o soție? o să afli mai târziu i guess.