| deea2sabau a întrebat:

TPU, am si eu o problema, anul trecut in vara mi-am cumparat un laptop nou marca Lenovo, iar in ultimul timp tot se imbloaca, nu mai pot sa fac nimic, trebuie sa-i dau neaparat un restart ca sa-si revina, oare din ce cauza, am windows 7?

1 răspuns:
neluL
| neluL a răspuns:

Orice laptop are un sistem de răcire, care e alcatuit din radiator şi ventilator de răcire. Atunci când laptopul este in functiune, procesorul (CPU) se încălzeşte iar radiatorul devine din ce in ce mai fierbinte. La un anumit nivel de temperatura, ventilatorul porneste si raceste radiatorul. Asa functioneaza sistemul de racire intr-un laptop.

Problema apare atunci când modulul de răcire al laptopului aduna prea mult praf si scame în fantele radiatorului. De obicei, se adună praf între ventilator şi radiator, dar acesta se depune si pe palele coolerului, ceea ce face ca uneori acesta sa se decalibreze si sa scoate un bazait puternic.

Praful blocheaza fluxul de aer ce intra in radiator şi nu mai permite sa circule aerul in sistemul de racire, astfel opreste sau ingreuneaza considerabil racirea radiatorului, respectiv racirea procesorului si al celorlalte cipuri!

În cele din urmă, procesorul devine foarte fierbinte şi se opreşte laptopul în mod neaşteptat sau imaginea îngheaţă pe ecran, nimic nu mai reactioneaza. Această problemă poate fi rezolvata prin curăţarea modulului de racire laptop.
Curatarea modulului de racire cuprinde:

Desfacerea laptopului
Dezasamblarea moduluilui de racire (radiator, cooler)
Reconditionarea coolerului si a radiatorului prin curatarea acestora de praf si scame, ungerea coolerului si inlocuirea pastei termoconductoare de pe cipuri (procesor, procesor grafic, southbridge, northbridge)
Reasamblarea sistemului de racire si a laptopului

Curatarea modulului de racire se recomanda a se face in medie o data la 6 luni sau de fiecare data cand laptopul se incinge.Asa arata un laptop dupa 6-8 luni de folosire
http://www.service-laptop-constanta.com/......stanta.png