| Mandy a întrebat:

Am si eu o problema.Ideea e ca am inceput anul scolar destul de bine, cu note bune, insa nu stiu ce s-a intamplat incat nu mai fac fata.Incep sa apara note mici, si nu le pot controla. Vreau o medie mare, dar nu stiu ce sa fac sa-mi maresc notele.Simt ca nu pot sa invat la toate. dau funda pentru cel ce ma poate ajuta

Răspuns Câştigător
| flower a răspuns:

Draga Alexa, spui ca ai inceput bine anul, cu note bune, trebuie sa te gandesti la cauza care te conduce spre neputinta de a invata! Se intampla ceva in viata ta care te deruteaza, te oboseste, iti ocupa mai tot timpul gandindu-te la o rezolvare etc. Nu cred ca tine de capacitatea ta de capacitatea ta de a invata, ci mai degraba de existenta unor factori perturbatori din jurul tau. Poti invata la toate materiile la fel de bine, atata timp cat le dedici suficient timp de studiu. Este normal ca unele materii sa ti se para mai dificile, ori chiar sa nu te atraga, insa daca esti constienta de faptul ca iti doresti medii mari cred ca esti constienta si de faptul ca trebuie sa depui un efort intelectual mai mare pentru a intelege si retine ceea ce citesti. Daca crezi ca ai probleme cu memoria poti lua lecitina, este foarte buna pe mine m-a ajutat la un moment dat. In concluzie: notele mari nu le iei pe ochii frumosiwinking, trebuie sa iti dai interesul, sa intrebi pe altii acolo unde nu sti raspunsuri sa VREI! VOINTA si sunt sigura ca ai sa reusesti sa fii printre primii din clasa ta. Pupici

2 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Probabil ca ai devenit ceva mai superficiala in ceea ce priveste atentia la orele de curs si rezolvarea temelor de casa.
Intr-un fel, sa stii ca sunt de acord cu tine. Exista mult prea multe materii in programa, iar elevul nu poate deprinde cunostinte indeajuns de multe din fiecare materie in parte pentru a obtine nota dorita.
Totusi, daca spui ca la inceputul anului scolar a mers bine, inseamna ca te-ai descurcat, chiar daca a fost greu. Cert este ca te-ai lasat de invatat, nu mai inveti ca inainte, dar fara sa iti dai seama. Observa programul ce-l ai in prezent (daca ai unul) si cel avut anterior. Dupa cum vezi nu e ok cu cel la care apelezi in prezent, nu esti satisfacuta in ceea ce priveste notele. Te-as sfatui sa treci la programul cel vechi, programul in care invatai temeinic si luai note pe masura. Vreau sa-ti mai spun ceva. Nu invata pe de rost pentru ca uitarea o sa intervina repede si nu ai izbutit nimic. Invata logic, iar la fiecare 40 minute de studiu, ti-as recomanda sa faci o pauza de 15 minute. Pauza in care iesi la aer curat pentru a-ti oxigena creierul si-n final a capta mai usor informatii. Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Ce bine era dacă scriai şi în ce clasă eşti :) E posibil să nu ai un program corect de muncă şi de odihnă, Alexa. Ar fi bine să nu te culci după zece jumate, să stai la calculator nu mai mult de o oră, să faci pauze când îţi faci temele, câte zece minute după fiecare. Contează şi cum te alimentezi. Mai depinde şi de vârsta ta... Succes!
Te invit pe website-ul meu http://www.lecturirecenzate.ro/ O să te relaxeze! Pa, pa!