| anonimadinAlba a întrebat:

Am si eu o problmea si m-am gandit sa va cer sfatul.
Am 16 ani si pana acum aproximantiv 3saptamani cand am fost la restaurant cu prietenii sa mancam, aveam voie sa ies cand vreau, unde vreau, sa dau partyuri acasa etc. Din ziua aia cand am ajuns acasa chiar la o ora decenta (in jur de ora 8jumatate) mi-a spus ca nu mai am voie in oras mai mult de o data pe saptamana, dar pot aduce prietenii acasa. Intre timp au mai fost certuri si nu mai am voie deloc nici prietenii acasa pentru ca doar i-am zis la tatal vitreg ca mami nu se descurca sa parcheze.
In fiecare zi cauta cearta si m-am cam saturat. Eu noaptea raman singura acasa pentru ca ei dorm in alta proprietate de a noastra, dar nu vreau sa ies atunci. Mie imi place ziua cand sunt terasele si magazinele deschise. Chiar ieri mi-am indoit inelul de aur in timp ce o ajutam sa care ceva mobila si astazi cand i-am zis ca m-as duce sa-mi iau unul nou o spus sa nu mai bat apropouri ca nu are sens.
Ce sa fac sa o calmez si sa o fac sa ma lase afara, dar cumva fara sa-si dea seama ca eu sufar din cauza asta (ii place sa ma vada ca sufar din cauza ei, crezand ca asa e cel mai bine)

2 răspunsuri:
| Michaeel a răspuns:

Ai tai sunt normali? Cum de vor sa își vadă copilul ca suferă? Probabil ca nu te lasă din cauza la covid sau ca mod de siguranță. Ma gândesc ca ești major din moment ce ei pleacă seara și te lasă pe tine singur, mai ales pe timp de noapte când e periculos, cum ai inele de aur și mergi asa des în oraș cu prieteni. Nu poți sa te muti? Nu prea are sens, adică sa nu te lase sa mergi la terase cu prieteni doar ca i-ai zis la taică-tu vitreg ca nu se descurca mama ta sa parcheze? Sunt prea sensibili, nu este vreo metoda sa îți contactezi tatăl biologic? Poate vorbi el cu mama ta.

| anonimadinAlba explică (pentru Michaeel):

Am 16 ani. Tatal meu biologic este plecat in Afganistan si daca ii spun lui ceva o sa fie mult mai rau (anuk trecut cand am facut asta mi am luat o rau de tot)