| anonim_4396 a întrebat:

am trecut clasa a 9-a la liceu. imi este foarte greu sa ma acomodez cu colegii si profesorii. cred ca de cand am inceput liceul plang intruna si nu ma pot concentra sa invat. vreau sa mentionez si faptul ca sunt departe de casa.adica vin acasa doar in wekeend si imi este dor de casa ingrozitor. ce sa fac sa trec peste asta.eu as face naveta dar nu ma lasa parintii.

Răspuns Câştigător
| GregHouse a răspuns:

Nu te impacienta, curand o sa-ti placa. Incearca sa-ti faci prieteni, sa cauti persoane care simt la fel. Crede-ma, vei gasi, toti sunt speriati de liceu la inceput. Fii calma, concentreaza-te si pe studiu, incearca sa iesi in oras cu colegii. Dorul de casa nu se vindeca, dar se amelioreaza.

2 răspunsuri:
| Diabolique a răspuns:

Stai linistita, iti va trece foarte repede. Este normal sa ai un oarecare sentiment de repulsie fata de liceu, fiind ceva nou si probabil necunoscand pe nimeni (inca). Incearca sa fii prietenoasa cu colegii tai, dar nu exagerata ci intr-un mod natural si placut. Incearca sa te relaxezi si sa te gandesti ca cel mai probabil si colegii tai simt asta (este absolut normal la inceput). De obicei este o problema care se rezolva de la sine. Ai incredere in tine!
Mult succes!

| greedy a răspuns:

Eu sunt a 12-a si tot am probleme. doar ca nu le dau atat de multa importanta; trateaza tot ce se intampla la scoala cu indiferenta...iti vezi de treaba ta. si nu bagi in seama tampeniile care se intampla in juru' tau. Cu naveta ce sa zic, daca ai prins un liceu bun si ca ai terminat acolo ar ajuta la inscrierea ta la facultate, indura si tu. Pace.