| Anonima2335 a întrebat:

Buna TPU...
Am14 ani si de aprox 2 ani am cosuri pe picioare. Pana vara asta am avut relativ putine cicatrici si cosuri, iar vara asta teroare. Acum am pline picioarele de cicatrici si cosulete. Cum sa scap de problema asta? E foarte inesteric si jenant pentru mine, ca fata, sa nu pot purta nici macar pantaloni prea rupti (doar zgâriati)

1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

Cicatrici din alea adanci ca niste gaurele? De alea nu poti scapa, cel mai probabil ai rupt cosurile si de asta ti-au aparut.
Daca sunt cicatrici sub forma de pete o sa treaca, exfoliaza-ti pielea.

Exfolierea e foarte importanta dupa cum spuneam, ia-ti o manusa exfolianta si un scrub (poti sa il faci si acasa, gasesti retete pe net). De asemenea incearca sa porti materiale de calitate.
De problema asta e putin probabil sa scapi inainte de incheierea pubertatii, adica pana la 18 ani, din pacate.