| DeliaCute a întrebat:

Anul acesta sunt a 8-a si sunt îngrijorată pentru examenul ce va urma. Aspir la un liceu foarte bun din orasul meu, la profil stiinte ale naturii, care necesita peste 9.30 (9.30 fiind ultima medie cu care s-a intrat la acest profil in 2016). In simulari am luat 8.95 la romana si 8.75 la matematica, si as vrea sa ma ridic. Credeti ca am posibilitatea in asa scurt timp? Ce metode eficiente sa învăț mai usor imi recomandați? Imi puteti spune cum a fost pentru voi experienta examenului?
Tin sa precizez ca voi recompensa cel mai bun si ajutator raspuns.

7 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Fii linistita! Simularile sunt mereu mai grele...
Eram disperat dupa ce am luat 6 in simularea la mate.
In evaluare am luat 9 fara meditatii sau cine stie ce efort.
Singurul lucru... eram atent la ore si faceam vreo 6 variante suplimentare pe saptamana.
Cate una in fiecare zi dar fara duminica.
Ex: Luni - mate marti - romana miercuri - mate joi - romana vineri-mate sambata-romana

Facute dar facute cum trebuie, adica nu in bataie de joc sau superficial!
Totul este posibil, succes!

| Nitroblast a răspuns:

Depinde doar de tine daca te apuci sa faci singura din proprie initiativa exercitii la matematica si romana. Era o vorba... exercitiul e mama perfectiunii. Tin minte si eu, am luat aproape aceleasi note ca si tine in simulare, dar m-am apucat sa muncesc. Am facut modele, am reluat toata materia din 5-8 si la romana si la mate, lectiile neintelese la momentul respectiv le-am luat de pe internet (la matematica cel putin, e domnul profesor Ioan Ursu aka Proful Online, explica excelent si poti sa recuperezi f. lejer din lectiile sale).
La romana smecheria e sa faci compuneri argumentative pentru fiecare categorie existenta in programa, sa faci multe compuneri de exprimare a opiniei/descriptive/narative, gramatica e ca la mate, tot prin exercitiu indelungat se perfectioneaza. Cam astea is brotip-urile mele, astfel la E.N. am luat parca 9 si ceva la romana si 10 la mate.

Munca este baza! Sacrifica acum timpul ca sa iti fie bine mai tarziu!

| Damonana a răspuns:

Eu in examen am luat 9, 30 la ambele. Din cate stiu vatiantele se complica destul de la un an la altul, deci cel de acum 2 ani a fost destul de usor. Si mentionez ca in simulari luam 7-8 romana si 8-8, 5 mate, deci da sunt ceva mai grele.
Cum sa inveti? Pai eu am facut pregatire si la romana si la matehappy deci poti sa faci pregatire, sau sa inveti tu acasa, la romana invata gramatica si fa compumeri de argumentare epic/liric si tot ce mai aveti. Iar la mate trebuie sa lucrezi mult si sa intrebi ce nu stii.
Legat de aspiratiile tale la un liceu foarte bun, nu te gandi la asta ca nu liceul conteaza, ci facultatea. Cat timp esti la un liceu la care s-a intrat cu medii in juru lu 8.5-9 e bine. Si incetati sa ganditi ca la liceele bune sunt profesori buni, asa e dar nu e general valabil(nu vorbim aici de cele cu medii sub 8) fiecare liceu are profesori buni. Si inca un mic pont...profesorii de la liceele bune, cu pretentii, is muuuult mai exigenti. Si nu recomand, pentru ca materia e aceeasi, si cum vrei tu la stiinte, pai sa ai un profesor de asta la chimie sau biologie si gatalaughing) sa nu mai vorbesc de mate.
Iti doresc totusi bafta:*

| MadalinaGabriela02 a răspuns:

Si eu sunt tot clasa a 8a. Profa mea de romana e foarte panicata in ceea ce priveste examenul, iar cea de mate este prea calma. Din cauza celei de romana (mie imi e frica sa iau nota mica la romana, dar cere foarte mult, dar nu am sa mi zic grijile aici) am ajunc cu nota mica la mate si nu accept. Esentialul: cand e vorba de romana si mate, invata in mod egal la ambele. Daca este sa vorbim despre modalitati de invatare, ia intai esentialul si "impodobeste-l" cu ce ai tu mai bun si ce ti-a mai dat profesorul/profesoara. Asta pentru limba romana, in principal, la matematica doar prin exercitiu poti. De asemenea, daca nu faci pregatire si nu stii ceva in tema, majoritatea se intimideaza sa o intrebe pe profesoara rezolvarea la ce nu au stiut, dar eu zic sa nu adopti atitudinea asta. Sper ca te-am ajutat si ca am fost de folos ^^.

| DeliaCute explică (pentru MadalinaGabriela02):

Daca vrei, vorbim deapre asta in privat pe un Facebook cevawinking

| MadalinaGabriela02 a răspuns (pentru DeliaCute):

Nu folosesc Facebook, imi pare rau laughing

| stancuuu a răspuns:

Experienta a fost...
"Fuse, fuse si se duse"
Ca sa te incurajez, iti spun că eu am luat in jur de nota 5 la toate materiile si culmea in la examen am luat peste 9, deci se poate, daca înveti încontinuu cum ai invatat si pana acum vei avea mare succes.
Baftă în continuare