| anonim_4396 a întrebat:

Apelez iar la ajutorul tau (:
Aceasta intrebare este mai mult adresata persoanelor cu aparat dentar/care au purtat aparat dentar/care vor purta.
Am dintii strambi atat sus cat si jos. Sus caninul drept e crescut pe dinafara, iar jos dintii din fata sunt inghesuti si multe alte probleme.
Vreau sa-mi pun aparat dentar, dar parintii mei n-au venituri mari. M-am interesat si e 2000 de lei doar pe o arcada(nu sunt sigura daca asa se numeste, corectati-ma daca gresesc), ceea ce inseamna 4000 de lei si sus si jos, si daca luam in calcul si consultatiile se ajunge la o suma destul de dificil de obtinut in familia mea. Stiu ca ei vor munci greu ca sa-mi indeplineasca aceasta dorinta, dar nu stiu cum sa ma simt in privinta asta...ei au si alte responsabilitati...dar stiu ca-si doresc ca eu sa fiu fericita si muncesc foarte greu pentru asta.

As vrea niste pareri despre situatia asta, orice.

Răspuns Câştigător
| Apac a răspuns:

Eu am purtat un aparat dentar timp de 1 an jumate. E o investiție extrem de mare, consultațiile costa. De la 4000 inițial, in rate, pentru aparat, vei ajunge pe la 6000. E posibil sa fie necesară chiar o extracție dentară (un premolar dac nu mă înșel, sau măselele de minte), care poate creste prețul.
Pe mine aparatul dentar m-a ajutat mult, mai ales pentru ca aveam si dificultăți la mestecat ( îmi mușcăm buzele etc.). E o senzație extraordinara, care merita efortul, sa vezi reușita.
Consulta-te cu un medic ortodont, la un cabinet de stomatologie, o să-ți explice mai mult, deoarece va avea "situația" in fața.
Mult noroc!

| anonim_4396 explică (pentru Apac):

Multumesc pentru raspuns. Nu mai am problema afisata mai sus, totul e in regula si da s-au adaugat costuri. Am facut un detartraj acum 2 saptamani si am avut un premolar extras acum o saptamana, iar luni imi scot alt premolar, pe 20 am programare pentru aparat.

1 răspuns: