| Ioana7398 a întrebat:

As avea nevoie de niste idei sau sfaturi cum as putea fi mai organizata, eu imi fac un program, doar ca nu il respect tot timpul de parcursul zilei apar unele piedici sau factori externi care ma obliga sa il decalez. As vrea sa stiu cum as putea sa fac sa fiu mai organizata, sa nu las nimic sa ma incurce si sa ma focusez pe ceea ce fac sa nu imi mai zboare mintea in alta parte ca ma ocup de ceva. Cateva sfaturi sau impresii mi-ar fi de ajutor, poate chiar o carte pe tema asta pe care sa o citesc m-as ajuta. Multumesc! Dau chiar si funda!

1 răspuns:
| emanuela2005 a răspuns:

Dupa parerea mea, nu vei putea sa-ti respecti programul daca tot intervin alte lucruri in el. Trebuie sa te gandesti ca ordinea si curatenia fac mediul mai placut, si te poti,, autopedepsi ", gandindu-te ca daca nu faci ordine, spre exemplu nu poti ajunge la un lucru din spatele dezordinii; sau te poti,, automitui"(stiu ca nu e chiar un termen potrivit, sau daca exista macar): poti sa-ti faci idei precum,, dupa ce termin ma joc pe calculator, sau mananc o prajiturica'', sau ce-ti place tie sa faci, in general lucruri care te pot motiva sa continui.
Si, daca te gandesti in felul urmator:,, as vrea sa ies odata afara, dar mai inainte trebuie sa aranjez ceva in casa'', atunci mai bine incerci sa-ti induci piedici in minte precum,, daca nu, ma grabesc se va innora", sau chestii ce te pot grabii in a face curat.
Mai te poti gandi si ca daca nu faci la momentul respectiv curat, mai tarziu va fi PREA TARZIU, si sa te gandesti ca tu pe tine te ajuti prin ordine, dar si pe cei din mediul inconjurator, ca nu esti singurul/a de pe Planeta, dar depinde de spatiul in care te afli.
De carti de genul chiar nu stiu, dar ce am scris mai sus se aplica si la mine si sper ca totusi te-am ajutat.