| andreisergiu123456789 a întrebat:

Buna TPU as avea o intrebare! Stiti aplicatia desktop "visual studio code",as vrea sa o instalez ca sa creez programe pe ea,are de toate:c++,c#,c,java,php,phyton,ruby,my sql etc.dar e o mare problema,cand downlandez imi zice ca versiunea de windows pe cvare o am (xp) nu e compatibila sau ca aplicatia nu o suporta si imi cere sa am pe partea de windows 7, 8,sau 10.nu stiti cumva un site sau o platforma care da aplicatia asta si pentru windows xp?

Răspuns Câştigător
| Phux a răspuns:

GVim
Notepad++
PSPad
VSCode
Sublime 3
ACE
SciTe
Cea mai buna solutie pentru tine ar fi sa treci pe windows 7 din moment ce majoritatea programelor nu mai ofera suport pentru windows xp.
IDE-urile de mai sus nu poti folosi toate limbajele de programare pe ele dar sunt destul de bunicele avand in vedere ca inca merg pe win xp. Oricum, ma indoiesc ca stii toate limbajele pe care le-ai enuntat ca sa le folosesti pentru programe.

| andreisergiu123456789 explică (pentru Phux):

In sublime text um faci sa ruleze un program, ca nu gasesc functia!

| Phux a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Tools -> Build
Sau apesi Ctrl+B.

| andreisergiu123456789 explică (pentru Phux):

Danke

4 răspunsuri:
| DannyDSB a răspuns:

As zice sa faci un upgrade la cel putin Windows 7 pentru ca XP nu mai suporta multe dintre limbajele din ziua de azi. Chiar daca ar fi o versiune de Visual Studio pentru Windows XP, compilarea ar merge foarte greu din cauza faptului ca sistemul este foarte vechi. Pentru a fii programator, ai nevoie de un sistem bun, nu doar de un program bun. Eu, de exemplu, folosesc Windows 8.1 si Visual Studio 2017 merge extraordinar de bine. Sper ca te-am ajutat