| MadaNicoleta a întrebat:

As dori sa imi dati niste sfaturi. Weekend-ul viitor gasca mea de prieteni va merge intr-o excursie de 3 zile pe Transalpina si Transfagarasan. Mama nu ma lasa sa merg pentru ca merge si prietenul meu(cu care sunt de 10 luni) si se gandeste la alte chestii...amandoi avem 16 ani si nu avem de gand sa intretinem relatii sexuale deocamdata, mai ales intr-un cort, cu inca vreo 14-15 persoane in apropierea noastra straight face ce pot sa ii spun ca sa o conving, deja i-am spus ca nu am de gand sa fac nimic, dar nici nu vrea sa auda...in plus,si prietena mea cea mai buna merge,pe care o cunoaste de mica,si de obicei faceam totul impreuna,mergem impreuna peste tot,unde avea voie una dintre noi,avea voie si cealalta,si ea are prieten. Tin sa mentionez ca nu sunt foarte apropiata de parintii mei,incat sa discute cu mine despre sex,si mie mi-e rusine sa deschid subiectul asta, as fi interpretata gresit probabil. Ce ma sfatuiti sa fac, cum sa o conving?

3 răspunsuri:
| Mikhtarian a răspuns:

Dar ai 16 ani, tot nu are incredere in tine? Sunteti de 10 luni,ii e teama ca o sa vi-o trageti? De parca ea nu a facut asa, nu-i frumos din partea ei.
Nu ceda, vorbeste cu ea, fi suparata, chiar indignata.

| T1ramisu a răspuns:

Poate parintii tai sunt mai protectivi, si e normal sa-si faca griji nu neaparat ca ai prieten si va calariti pe acolo laughing. Daca ei nu vor, asta este nu poti trece peste cuvantul lor.

| AlexandraBeatrice a răspuns:

Îi poţi spune că în cort veţi fi mai multe persoane şi că poate vorbi cu cea mai bună prietenă a ta să stea cu ochii pe tine să nu faci ceva îi poţi spune să pună pe cineva să te urmărească fără să ştii tu persoana. Spune-i că deja ai 16 ani şi e o varsta foarte frumoasă, trebuie să te bucuri de ea.