| MaTeOGG a întrebat:

As vrea sa imi raspunda doar cei care au trecut clasa a VIII!

Eu am trecut clasa a VIII a si imi e frica chiar daca mai e un an. Pe partea de matematica m-as descurca dar la romana e problema!
Ce ar trebui sa citesc si sa imvat? Nu vreau sa il pic, deoarece as muri de rusine. La romana am probleme majore, cu greu iau un opt daca il iau si pe el. Cum as putea sa invat mai bine?

Si mai am o problema :
Daca vreau sa ma angajez ca un programator (in domeniul acesta ) conteaza nota la romana asa de mult?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anamariarot a răspuns:

Măi, indiferent de profesia pe care o alegi, nu contează neapărat ce note iei în examenele din clasa a VIII-a. Având în vedere că îți dorești să te angajezi în sfera IT, bănuiesc că o să mergi la mate-info. O să-ți fie mai ușor cu admiterea la facultate dacă alegi acest profil, dar bineînțeles că poți merge și la alt profil happy. Nici măcar profilul pe care-l faci în liceu nu contează pentru admitere.
Lucrează cât mai multe variante; de pe ele înveți cel mai bine. La limba română, cu excepția subordonatelor, poți rezolva variantele. Poți începe chiar din această vară și e perfect dacă faci 2-3 pe săptămână; pui câte o cărămidă și „construiești" o notă bună la examen. Unde crezi că nu te descurci, întreabă-ți profesoara de la clasă, întreabă-ți colegii și insistă pe acele lucruri până o să-ți iasă așa cum vrei.

2 răspunsuri:
| Gonrax a răspuns:

Am dat anul asta evaluarea nationala, iar examenul in sine nu a fost atat de greu pe cat ma asteptam.

In prima zi din clasa a VIII e posibil sa va spuna ca veti avea examen, ca e un an stresant, tot felul de chestii, si sunt de acord, a fost un an super stresant.

De invatat si citit nu trebuie nimic (deocamdata). Eu la scoala mereu am fost un elev mediocru, si am inceput sa recapitulez de pe 1 mai. Si cand zic ca de pe 1 mai recapitulez, nu invatam multe ore pe zi, ci faceam teste (variante de evaluare nationala). Daca conteaza, in clasa a VIII-a mi-a iesit media 9 fix (anuala), si cum am spus, fiind un elev mediocru, cred (si sper) sa iau in jur de 8 in ambele examene.

Daca iei opt in clasa la romana e super ok, dar depinde si de profesor. Eu in clasa a 5-a am avut o profesoara care nu ne-a invatat chiar nimic, si din clasa a 6-a am avut o profesoara rea.

Profesoara mai exigenta de care am spus ne-a adus la un nivel mult mai ridicat, si de abia reuseam sa scot 6, si in clasa a 8-a de-abia am reusit sa scot media 7,

Dar cum am zis (si ma repet cam mult), acum sper sa iau 8 in examen, si la clasa abia ieseam din 6 cu o profesoara mai exigenta. Daca esti un elev mediocru, sau chiar bun, totul va fi ok.

Veti face multe texte in clasa, noi am facut "Baltagul", "Miorita", "O scrisoare pierduta" pentru ca sunt in programa, dar nu ajuta cu nimic, decat daca va explica detalit, sa tineti minte si pana la bac. laughing

De asemenea, veti face multe ore de pregatire, dar nu trebuie sa fii stresat de examenul asta de rahat. Eu am facut meditatii mult timp si cand am vazut subiectul la matematica mi s-a parut mai usor decat exercitiile din clasa sau variantele pe care le faceam. Nu trebuie sa te gandesti ca "daca gresesti din neatentie", ca "poate-mi pica ceva ce nu stiu", pentru ca nu prea sunt cazuri

| StefaniaM a răspuns:

Daca o sa vrei sa devii programator, o sa fie foarte important sa mergi la o scoala buna cu profesori buni; sa ai la info un profesor ce sa te motiveze sa inveti si sa-ti depasesti limitele. Nu ca n-ar fi posibil sa mergi la filo si sa inveti in timpul liber programare, dar e foarte greu sa faci asa ceva fara profesor si probabil o sa te dai batut dupa ceva timp. Din cauza asta o sa ai nevoie de nota mare la examene.
La romana e foarte usor daca stii ce si cum sa inveti
Basically:
-ca sa scrii demonstratiile alea trebuie sa stii doar definitile specilor/genurilor literare si caracteristicile lor. Cel mai bine e sa inveti pe de rost definitiile ca sa le poti folosi ca introducere la compuneri, ca dupa ce o sa ai inceputul o sa iti fie mult mai usor. Exista culegeri ce iti dau modele de compuneri si caracteristicile speciilor cu liniute ca sa fie usor de retinut, sfatul meu e sa iti faci un plan de compuneri pentru fiecare specie/gen cu definitie, cele doua argumente bazate pe caracteristicile EXEMPLIFICATE prezente in text si concluzie, si sa faci cat de multe compuneri posibil
-la romana conteaza asezarea in pagina, cred ca-i vreo 10 puncte. Asa ca fa-ti toate variantele pe foi albe, sa nu te stresezi la examen ca ai inceput sa scrii in sus sau ca n-ai alineat
-ca sa te descurci mai bine, citeste cateva carti din proprie initiativa. O sa te ajute, si la sinonime, si la compuneri
-compunerea libera e usoara, trebuie sa o faci coerenta si sa utilizezi structuri din alea stereotipice gen "o zi frumoasa de vara" "cel mai frumos moment" si figuri de stil lame, nu-ti cere nimeni sa revolutionezi literatura
-din nou, citeste. O sa te ajute enorm, si nu numai la examen. Daca vrei iti dau sugestii de carti cool.