| TediL a întrebat:

Bună TPU,as vrea sa-mi oferiți niste sfaturi, un mic ajutor din ce o sa va zic in continuare.
Am 16 ani, sunt in clasa a 10-a,si totusi am o problema legată de viata mea,sunt foarte urât pe exterior. (Va rog sa nu veniți cu chestii de genul că toți suntem frumoși in felul nostru) n-am cum sa-mi fac o prietenă la cat de nașpa arăt și ce caracter am.

Iar cu școala nu pot face față, învăț foarte prost,chiar nu sunt genul sa rezist psihic tuturor problemelor sunt foarte sensibil emoțional,ma lovesc de orice obstacul si din asta rezultă ca sunt slab si nu pot trece peste asta,nu primesc ajutor din partea,,prietenilor"sau a cunoștințelor. Nu am nici un talent nu sunt bun la nimic,sunt mediocru in fotbal însă ma accidentez rapid si la ce talente sunt in ziua de azi nu ma pot duce pe ideea asta.
Sunt o fire foarte timida, ma ascund in fata ecranului cand vorbesc despre mine, majoritatea ma iau in râs.
As vrea sa-mi spuneti viata voastra sau chiar niste sfaturi sa trec peste.
M-am gândit la sinucidere so chiar am vrut. Însă sper sa existe si alte soluții în care ma vor schimba pozitiv.
Pot oferii mai multe informații in privat.
Mulțumesc
Ofer fundă

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Caracterul se poate modifica, daca iti doresti asta. Tine de invatat si schimbat!
La fel si notele de la scoala, tin direct de tine si de cat de interesat esti sa inveti.
Daca vrei sa te schimbi, poti, pentru ca esti singurul care poate modifica ceva, dar depinde de cata vointa ai si cat d emult iti doresti sa te schimbi.

| Allison101 a răspuns:

Atâta timp cât tu îți spui ție însuți ca ești urat asa o sa te crezi. Nu contează dacă o spun alții, dacă tu ți-o spui e greu. Dacă nu ți-ai găsit talentul încă nu înseamnă că nu ai niciunul iar dacă acum viața ți se pare urâtă nu înseamnă că nu va fi vreodată frumoasă. Viața nu e roz dar dacă te sinucizi nu termini cu tristețea ci doar o dai altor persoane ce vor plânge după moartea ta. Fete? Fix de asta ai nevoie acum. Concentrează-te pe tine însuți și pe perfecționarea ta, găsește ceva ce îți place, nu trebuie sa fi neapărat talentat. Eu nu sunt talentată la desen și tot desenez, cine ma poate opri? Fa ceea ce îți place chiar dacă o faci groaznic și bucură-te de viață cum poți. Dacă nu iti place cum arăți schimbă asta, nu nu ma refer la operații, nici gând! Ma refer la sport și eventual dacă ai probleme cu acneea la un dermatolog. Citește mai multe cărți și asculta muzica fericită (Wolf-medieval ballad, owl city-good time etc). Iar de fet nu te îngrijora, îți spun din propria experienta ca nu contează cum arăți, mi-a plăcut extrem de tare de un băiat și mi-am dat seama cât de urat era doar după ce mi-a trecut, dar la naiba era urat ca moartea și când l-am plăcut nu am observat asta, fiecare lucru la el mi se părea perfect fata potrivită te va placea asa cum ești. Apropo, dacă îți place muzica încearcă sa înveți sa cânți la un instrument, poate fi foarte frumos și plăcut. Lasă naibii cuțitul, ține-l în mana doar dacă vrei sa gătești. laughing)