| NimeniSiAtat a întrebat:

As vrea sa știu părerile voastre, eu mereu am fost paranoia. Ultimul contact sexual a fost acum 5 luni, atunci am luat pastila de a doua zi la 12 ore după contact. De atunci, menstruația a venit cu o consistență diferită, dar la fel de abundentă și în fiecare lună, teste de sarcina am făcut 3 și au ieșit negative..deci ma gândesc ca sarcina nu ar trebui sa fie. Nu? Pastila de a doua zi schimba ceva la organism? Am avut și o alimentație cam haotica, de vreo doua luni și acum ma gândesc ca abdomenul este ceva mai umflat de la alimentația greșită, ce ar fi bun pentru balonare? Și o oboseală cronica continuă, cred ca poate fi tot de la alimentație. Aștept răspunsurile voastre. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca te-ai fii starduit sa citesti macar despre pastila aia, acum 6 luni, inainte sa te fii apucat de sex, ai fii vazut ca are atarea efecte secundare ca ai fii folosit prezervativul in locul ei.
Bineinteels ca efectele secundare iti afecteaza tot sistemul hormonal timp de 6-12 luni, putand sa-ti provoace chiar dereglari atat de mari, incat sa iei in greutate, sa ai sangerari frecvente, sa ai dureri de cap, sa faci chisturi sau tumori ovariene sau uterine samd.
Pentru simptomele care le ai, mergi la medic pentru o consultatie! Poate ai luat hepatica C, ca aia vine cu oboseala cronica.
Vezi tu, sexul neprotejat vine si cu boli cu transmitere sexuala grave. Fa-ti analize medicale sa vezi daca nu cumva ai luat ceva.
Nu te mai increde in baieti cand iti spun ca nu au nimic, ca ei sunt de multe ori doar purtatorii, pe cand noi putem face cancer de col uterin, de la o infectie cu HPV de exemplu.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Violleta2022):

Corect.

Poți chiar sa mori dacă iei mai mult de câteva pastile din astea pe an.

| NimeniSiAtat explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc! Se mai întâmplă și erori... dar m-am uitat pe net despre pastila de a doua zi, înainte sa o iau și în mare parte spunea că după două luni organismul revine la normal. Nu am găsit nicăieri 6-12 luni. Unde as putea găsi ceva mai complex despre asta?

| SkyPilot a răspuns:

Pastila de a doua zi iti poate afecta ciclul pe o perioada destul de lunga (6+ luni). Sarcina nu este.

| devilshelp a răspuns:

Sigur nu esti insarcinata. Probabil ai pus cateva kg in plus. Daca erai balonata burta era mai umflata doar pentru cateva zile, nu mereu