| Diana19991999 a întrebat:

Astăzi, la școală, o colega a recitat o poezie si avea o foaie cu poezia respectiva sub penar. Nu stiu exact daca s.a uitat asa de mult pe foaie.prima parte a poeziei(primele7 strofe) a stiut.o. Intr.adevar la a doua parte a poeziei s.a cam incurcat dar nu am vazut.o ca s.a uitat in foaie. Acum na daca s.ar fi uitat putin cum incepe urmatoarea strofa nu e o crima caci la altii i.au suflat colegii cateva versuri si pe ea nu a ajutat o nimeni. Faza e ca dupa ce a terminat poezia, colegii au spus in gura mare ironic: " Bravo, stii sa citesti dupa foaie!" Si dna a spus ca prina parte sigur o știe si ca sa se convinga toti ca stie si a doua parte i.a zis sa recite poezia in fata clasei si stia dar s.a mai incurcat mai mult caci era si in fata clasei si totu radeau si erau impotriva ei. La un moment dat a inceput sa planga caci toti colegii radeau. Nu inteleg de ce sunt asa de rai cu ea. Eu una m.am transferat din sem2 si nu stiu ce conflicte au mai avut ei. Ea e sefa clasei si mereu cand vine cu o idee buna toti sunt impotriva ei si ea arata destul de ok, invata bine si se comporta frumos cu noi desi daca e jignita jigneste si ea ceea ce mi se pare si normal ca se apara. Cand am vazut cat de rai sunt efectiv imi venea sa plang pentru ca eu m.am transferat si din cauza colegilor care nu erau uniti si mereu daca faceam ceva sau ziceam orice trebuie sa comenteze ca si cum eu eram mai proasta eram cu moralul la pamant in fiecare zi din sem1 alaturi de aia si am suferit mult. Revenind la colega mea. Eu ma inteleg bine cu ea dar inca nu am ajuns la stadiul de prietenie dar nu cred ca e ceva rau. Ma gandesc sa ma apropii mai mult de ea si sa vada ca ii sunt alaturi caci nu e ok sa.si bata toti joc de ea si ea sa nu aibe cuvinte sa se apere INSA daca dupa ne certam sau sa nu punem problema asa..sa zicem ca devenim prietene bune si in timpul asta noii colegi isu vir face o impresie proasta ca stay cu ea si o sa ma judece si pe mine sau sa ma evite. Nu ar fi rau? Desi o sa am o prietena la bine si la rau dar la liceu trebuie sa fin cu totii UNIȚI puteau sa nu spuna de foaie si totul era ok. Oricum o mare parte din ei nici primele trei strofe nu le stiau. Nu fac drama din chestiile astea. Pur si simplu ma vad pe mine.cum eram in clasa aia si consider cs nu e ok sa se comporte asa. Poate ea o fi mai sensibila si nu vrea sa.si arate suferinta neaparat dar poate acasa plange si nu vrea sa mai vina la liceu pentru ca nu.i place sa fie judecata mereu e liceu dar unii chiar sunt cu moralul la pamant si in loc sa.i ajutam, sa i incurajam noi radem de ei si mai rau le facem. Sa incerc sa ma apropii de ea si sa i fiu de ajutor cat pot? Sa nu veniti cu comentarii gen daca i.as fi o prietena adevarata nu m.as mai gandi la consecințe pentru ca nici eu nu pot sa nu ma inteleg cu toti sau sa ma evite pentru ca vreau sa o ajut cum pit eu pe colega. Sfat?

Răspuns Câştigător
| Apac a răspuns:

Ce te interesează ce vor crede din momentul în care au pârât pe cineva?
Este cel mai rău lucru posibil, eu nu-l tolerez; doar copii de grădinița nu înțeleg ce înseamnă colegialitate si se comporta ca niște maimuțe. Vorbește cu ea și află ce problemă au, oferăi niște suport moral; poate există o modalitate de a îi rezolva problema.

3 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Eu sugerez sa deveniti amice. Fiecare vrea langa el pe cineva care sa il inteleaga, ajute.

| Diana19991999 explică (pentru R0R0):

Iti multumesc de raspuns! Nu pot din pacate sa.ti dau si fundă dar a face un bine raspunzand zic eu ca te bucura mult mai mult decat o amarata de funda! Toate cele bune!

| R0R0 a răspuns (pentru Diana19991999):

Corect!winking