| SsKkIzZ0o a întrebat:

Buna TPU.Astazi vrea sa va impartasesc povestea mea.Va rog sa citi pana la capat si imi cer scuze de pe acum pentru eventualele greseli gramaticale pe care le voi face insa nu prea am timp sa scriu. Am 14 si momentan stau in Calarasi.De mic eu am fost crescut de parintii mei intr-un mediu protejat.Au mereu grija de mine si din acest motiv eu pana in clasa a- 4 a am fost dat la o scoala particulara care avea si o gradinita.Acolo urma sa imi cunosc cei mai buni prieteni.Numele lor:Mihnea, Teo si Tudor.Cu timpul ne-am apropiat foarte mult unul de celalat si faceam absolut totul impreuna.Ca orice copii ne-am m-ai certat intr-e noi dar ne-am impacat si tot asa.Au fost cele mai frumoase clipe ale mele pana in clasa a 4 a.Un ultimul an de scoala primara a aparut un baiat, Razvan.La inceput am incercat sa vorbim cu el si chestii dar atunvi nu ne intelegeam cu el.Cel putin eu nu ma intelegeam.S-a terminat si clasa a 4 a si un moment foarte dureros pentru mine, pot spune ca m-a marcat toata viata.Am fost dat la o scoala de stat.Coslegi noi, profesori noi si de asemenea un mediu nou.Usor usor m-am adaptat si am reusit sa tin legatura cu prietenii mei.Pana in clasa a 6 a cabd am fost socat sa aud ca ei au inceput sa vorbeasca cu Razvan.In fine de atunci am inceput si eu sa ies pe afara cu ei si cu Razvan insa eu nu am putut sa ma inteleg cu el. Iata ca timpul a trecut si ajung in clasa a 7 a.Mai tarziu aveam sa imi pierd prietenii fin cauza lui Razvan.Fin cauza scolilor noastre si programul nostru care a intervenit nu am putut tine legatura cu ei foarte stransa iar asta ne-a dlabit relatia.Intr-un final am ajuns fara prieteni si cu sufletul ranit.Am ajuns sa plang, sa fumez si chiar am incercat sa ma sinucid de 3 ori.Curand incep scoala si trec clasa a 8 a.Ma simt debusolat si nu stiu ce sa fac.Nu am prieteni, nu am pe nimeni cu care sa vorbesc si cu care sa ies afara.M-am apucat si de graffiti crezand xa pot sa scap de suferinta prin a desena.Am ajuns sa pot desena bine dar fara sa imi rezolve problema.Nu stiu cu ce gresesc.M-am saturat sa imi plang de mila si sa nu pot face nimic.De atunci ei nu m-au contactat dar au ajuns sa faca misto de mine si sa imprastie zvonuri si chestii foarte urate si false despre mine.Nu prea imi pasa ce crede lumean dar am mare nevoie de ajutor.Nu pot scapa de aceasta durere.Este ingrozitor.Incerc sa imi fac amici si incerc din rasputeri sa ii consider prieteni dar nu pot.Pur si simplu nu pot.Astept raspunsuri care ma pot ajuta iar daca pe voi va intereseaza doar funda atunci va rog sa uitati de aceasta intrebare.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa-ti faci pur si simplu alti prieteni, e o tampenie sa incerci sa te sinucizi, sunt persoane care au probleme mult mai mari ca ale tale si nici prin cap nu le-ar trece sa se sinucida.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti prost? sa te sinucizi? gandeste te la maica ta in ***, la tactu ca au muncit sa te creasca ca tu sa faci asta? dai dracu de prieteni ca aia de f u t la bani si la fel iti face cu mintea, astia te joaca, eu nu te pot opri daca daca tu doresti asta...

| Lzehxo a răspuns:

Deci in primul rand vreau sa imi promiti ca indiferent de situatie nu mai incerci sa te sinucizi. Lasa-te de fumat pentru ca te distrugi, te rog. Si legat de prieteni, fa-ti prieteni multi, nu neaparat foarte apropiati, incat sa ai cu cine iesi si vorbi, in rest lasa suferinta pe alta data, distreaza-te, uita-te la filme, asculta muzica, plangi, te ajuta sa te descarci, si la scoala imprieteneste-te cu colegul/colega de banca foarte bine, dar si cu colegii. Avand in vedere ca esti a 8 a mai ai un an si ajungi la liceu. La liceu iti sugerezi sa te aproprii de mai multe persoane si o sa-ti gasesti prieteni, doar ai incredere in tine si nu iti fa o problema din asta, prieteniile nu tin mereu la nesfarsit. Bafta, ai grija de tine.

| nhhv a răspuns:

Ești un copil de 14 ani. De ce ai vrea să te sinucizi dintr-o chestie atât de banală, mai ales în condițiile în care tu ai familie, ești întreținut de părinți, nu ai trecut prin stadii grele? Învață să înțelegi chestia că mai e timp, încă mai poți să-ți cauți alți prieteni, alte anturaje. Fii comunicativ, glumeț. Oamenii în viață nu rămân mereu lângă tine, unii pleacă, alții vin. Pricepe.

| gshdyxdjs a răspuns:

Mergi undeva unde nu cunosti pe nimeni. o tabara un spurt nou un skatepark. la tara. un mediu complet nou in care nu cunosti pe nimeni. baga te in vorba cu cineva. crede ma foarte usor se creea o conversatie, si eventual daca persoana cu care ai vb te place suficient de mult va vrea sa tina legatura.
P.S. nu ma intereseaza funda. vreau doar s ajut fiindca am fost intr o situatie similara.

| Criss1074 a răspuns:

Nu exista prieteni adevarati pana la capăt,iar daca exista sunt unu la un milion. Eu încă nu am întâlnit pe cineva de acest gen si nici nu cred ca voi întâlni vreodată. Trebuie sa ne învățăm cu singuratea si sa intelegem ca asa e cel mai bine. Fiecare om are interesul lui pe lume, iar cei cu care intra in contact sunt doar niste "elane" spre mai departe. Ai grija in cine iti pui încrederea si cui ii dai puterea sa te distrugă, chiar dacă fără sa iti dai seama.
Totusi ai putea sa te gândești si la varianta in care prieteni tai au gresit la rândul lor persoana in care sa aibă încredere, iar asta e perdonabil, nici nu-ti poti da seama cat te poate schimba un om in care ai încredere...

| AlessandraAle5 a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlessandraAle5):

Confesiunea Online - Cea mai Rentabilă Specializare!