| Verne a întrebat:

azi a avut o zi foarte nasoala (sunt clasa a XII-a), o sa explic pe lung prin ce trec, mama nu lucrat timp de un an jumatate ca a fost data afara, a fost o perioada grea, incercam sa o motivez, avea zile cand plangea si ma afecta faptul ca o vedeam plangand, in cele din urma dupa multe incercari s-a angajat anul asta sia re un salar bun, eu m-am schimbat fara sa vreau in perioada asta, nu prea m-ai ies pe afara ca nu ma mai suna prieteni cum a faceau inainte, ce-l mai bun prieten al meu care ma suna in fiecare weekend sa iesim afara acum nu ma mai suna, nu am m-ai avut o iubita stabila de vreo 2 ani la scoala am invatat din ce in ce m-ai putin, nu puteam pur si simplu, la inceputlui lui ianuarie am avut sedinat cu parinti, unde am aflat ca sunt corigent la romana, tic si geografie. La geoagrafie am un profesor care nu ma suporta, eu am barba (nu mare) si de fiecare data ma dadea afara ca nu ma berbeream, pana i-am explicat ca nu exista in regulamentul scoli o regula cum ca baietii nu au voie sa port barba si pe lanag asta colegul meu de banca are si el barba si are si parul lung iar lui nu i-a spus nimic niciodata, a vorbit diriginta cu el sa nu ma lase coriigent (atunci aveam un 4 la el si 2 date), a vorbit si directoarea cu el si mama. Asatzi am avut geografia si in clasa mai erau 2 corigenti (unu avea 3 si unu doi de 4) si a spus sa vina la ascultare cei corigenti, si eu am fost singurul a fost singurul care m-am ridicat, i-am spus ca am invatatat doua lectii (dar nua tinut cont), mi-a luat caetul si a vazut ca nu am toate lectiile pe urma m-a intrebat unde sunt si eu i-am explicat faptul ca nu le am deoarece eu m-a dat afara de la ora lui ca am barba, a spsu ca m-a dat afara doar o singura data, dar eu a facute in aproape toate orele noaste, nu am stiut numic din ce m-a intrebat, asa fost toata ora (numai pe mine m-a ascultat) la ora urmatoare (filosofie) am interbat de medie, eu care aveam un 4 si doua date la el am ramas corigent (mi-a pus doi de patru) iar ceilalti doi colegi care nu au raspus nimic la ora (cu 3 si doi de 4) au tercut cu 5, si numai pe mine m-a lasat care (nu dau bac la geoagrafie) la roamana am vorbit cu profesoara si am batutu palma sa ma lase semestrul asta ca sa imi dau mai mult silinta ( dau bac la roamana) dar acum stau cu stresul ca trebuie sa invat si la geograie ca sunt corigent, si la tic nu stiu daca m-a pus nota (ca am dat o lucrare), eu sunt terminat psihic, am cazut intr-o depresie cand mama nu lucra am iesit din ea si am ajutat-o si pe mama sa iasa din depresie si sa continuie sa isi caute de lucru, acum in primul rand mi-e ciuda ca aproape nici un elev din clasa nu a invatat la romana (exceptri 3-4 elevi) din 30 si ceva, si eu au trecut si totusi nu au raspus nimic la ora, la geografie nu a invatat nimeni si totusi trec cu medii de 8-9 altii ii trece ca sa nu ramana, si eu sunt sigurul pe care l-a lasat (niciodata nu i-am facut nimic, nu faceam deloc galagie la ora lui). Ma simt indrepatit, am inceput sa fiu nevros, stresat si imi vine si sa plang ( ceea ce nu am facut de mult timp) inainte eram un baiat cu vointa, acum nu m-ai am nimic am avut prea multe sperate de prea multe ori, si sau spulberat, ce ma sfatuiti sa fac, voi ce parere aveti? P.S. Scuzati greselile. Multumesc anticipat... dau funda.

5 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

In loc sa il intelegeti.Voi mai rau aruncati cu noroi(unii,nu toti)Omu e doborat psihic, pentru voi poate chiar pare usor si confortabil, unii au slujbe bine platite, alti au facultati terminate si acum cauta de lucru, sau alti ca mine care fac seralu (mna in fine)Chestia e ca e greu, a trecut prin multe.Acum nici eu nu o sa incep sa ii spun ca viata o sa fie roz, si ca o sa ajunga parlamentar.Eu am de spus doar un lucru, si anume. Adunate, fi barbat si gaseste o solutie favorabila.Nu te inghite? Nu e nici o problema,du-te cu daruri.Ce mare minune? Dai spaga prietene, traim in RRomanica, trebuie sa dam spaga, te incalzeste cu ceva ca tocesti? Nimic, timp pierdut de geaba.MAi bine fa rost de cativa banuti, du-te cu zambetu pe buze, da-ti barba jos ca sa te treaca clasa(barba oricum creste) Fi baiat destept in viata, macar 5 minute atat.Ca dupa le rezolvi tu.Nu te pune cu ei,(profesori)sunt aparati de multe legi, si pot demonstra oricand ca nu stii nimic chiar si atunci cand iti dai silinta.Au materia in maneca, pot sa te incurce poate sa te ia repede sa te pierzi si asa mai departe.Fa pe prostu, ca o sa iti prinda bine. Vorba aia, te faci frate cu dracu pana treci podu.Mna,eu asa fac cand am probleme fac pe prostu blushing laughing si am grija sa nu raman prost

| neutrino a răspuns:

Puterea de a trece peste greutatile vietii defineste valoarea unui om. Unii sunt puternici, altii nu: nu putem fi cu totii la fel. Asa este in viata reala.

| T0T a răspuns:

Daca astea sunt problemele tale si te plangi de ele inseamna ca inca nu stii ce este aia viata.

| SkyPilot a răspuns:

Decat sa fi scris povestea asta lunga,, mai bine copiai una din lectiile de la geografie. Pune mana pe carte, invata lectiile de la zi si recupereaza in fiecare zi cate ceva acolo unde ai probleme. Anul scolar nu s-a terminat.

| Neo12 a răspuns:

Deşi pentru unii nu reprezintă nişte probleme majore, pentru alţii ar putea fi.
Schimbarea ta este evidentă după tot ce s-a întâmplat. Pentru ca ai fost descurajat şi nu a avut cine să-ţi ridice moralul, ai intrat într-o depresie şi într-o stare nasoală.
Încearcă să fii puternic şi să revii în forţă. Arată-i profesorului că poţi, dă barba jos, învaţă la fiecare oră şi sigur te va trece, daca nu, mergi şi reclamă problema mai departe.
Vorbeşte cu mama ta despre ce se întâmplă.
Înccearcă să te schimbi, să fii ca înainte si lasă partea rea de o parte.
Ce a fost mai greu...a trecut, iar acum contează să mergi mai departe. Ai viitorul în faţă şi în curând o să păşeşti într-o etapă şi mai grea a vieţii.
Totul se termină cu bine.