| Ralucaralucasonia a întrebat:

Buna TPU, azi mi-am enervat iubitul, a spus el o mica prostie si eu am facut din asta un mare circ, iar el m-a jignit spunandu-mi esti 0, eu ti-am oferit tot dar nu meriti nimic, esti fraiera, proasta, asta e grav, ce parere aveti?
Iar acum plange ca ma iubeste mult si nu vede viata fara mine, dar el asa reactioneaza la nervi si a zis ca eu l- am tocat atat pana nu a mai putut.

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Esti teribil de imatura pentru varsta ta de 26 de ani.

Daca te referi la faptul ca a zis de nu stiu cine ca a avut o prietena frumoasa (intrebarea ta anterioara), daca pentru asta ai facut scandalul, atunci asta spune ceva despre tine, nu despre el.

E atata nesiguranta in tine incat ai impresia ca daca prietenul tau este constient ca si alte fete sunt frumoase in lumea asta, inseamna ca nu tine la tine sau ca nu te iubeste?

Esti atat de imatura incat inca mai crezi basmele alea conform carora daca iubesti pe cineva, nicio alta perosoana de sex opus nu exista pe planeta Pamant? Astea sunt basme, exagerari puerile sau facute doar de amorul artei pe care le gasesti doar in fictiune.

O relatie sanatoasa nu sta in 3 cuvinte aruncate la intamplare. Trebuie sa mai lucrezi la increderea ta de sine si sa te maturizezi putin, intrebarile tale tradeaza multa nesiguranta si imaturitate.

Iti voi da cateva sfaturi sincere si sper sa nu crezi ca iti vorbesc cu rautate sau frustrare.

Pare ca astepti doar parerile altora si ai nevoie de ce iti spune lumea ca sa stii daca sa te simti jignita sau iubita, tradata sau apreciata.

Citeste, studiaza, observa, invata sa adaptezi informatiile pe care le gasesti la propria situatie, invata despre tine, despre lume, despre viata. Nu te mai lasa asa, o frunza in vant, asteptand de la altii indicii despre ce ar trebui sa simti si ce nu.

Nu te baza pe ce iti spune lumea pe TPU, oferind doar cateva randuri pentru a descrie o situatie, marea majoritate a sfaturilor pe care le vei primi vor fi bazate pe prejudecati si preconceptii, formeaza-ti o personalitate, idei, principii, invata despre tine unde iti sunt limitele, peste ce poti trece si peste ce nu.

Nu invata despre iubire de pe Instagram sau Facebook, tot ce vezi acolo nu are legatura cu ce inseamna sa fii intr-o relatie.

Oamenii nu sunt piese de puzzle, nu se potrivesc perfect, cu efort zero. Nu o sa gasesti niciodata o persoana care o sa fie innebunita dupa fiecare aspect al personalitatii tale, indiferent ce ai citit tu in poza aia cu apus de pe insta.

Oamenii cresc, se schimba, iar sa faci asta in acelasi timp cu mentinerea unei relatii, presupune rabdare, intelegere si de multe ori, compromis.

Judeca de doua ori si vorbeste doar o data, mania nu a fost niciodata un sfatuitor bun.

Ar mai fi multe de zis, dar degeaba incalzesc eu tastatura daca tu nu vrei sa lucrezi la tine.

| Ralucaralucasonia explică (pentru VoidEternal):

Multumesc pentru sfaturi asa este ai dreptate in tot ce spui dar inainte am avut o relatie foarte toxica si asta ma afectst stima de mea de sine personalitate increderea mea in oameni toate astea m-au facut sa actionez inpulsiv datorita fricilor mele

13 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Sarmanul baiat, tu vrei sa îl transformi în SCLAVUL SOTIEI, sper sa iti dea papucii

| anonim3247 a răspuns:

Ar trebui să îl părăsești.

| Ralucaralucasonia explică (pentru anonim3247):

De ce plange si imi spune ca ma iubeste si imi demonstreaza asta oare nu i am intins eu nervi la maxim?

| Ralucaralucasonia explică (pentru anonim3247):

Imi oferea tot nu vorbea urat pana am inceput eu sa il stresez cu mici chestii si el s-a referit cam asa esti fraiera ca nu vezi cat te iubesc si ti am oferit tot dar nu meriti pentru ca orice a si face pentru tine egal cu 0

| anonim3247 a răspuns (pentru Ralucaralucasonia):

Așteaptă câteva zile că iar o să îți spună ce a spus dacă nu îl părăsești.

| Ralucaralucasonia explică (pentru anonim3247):

A zis ca ii se pare exagerat sa il parasesc doar pentru ca a zis ca fosta lui varu sau era frumoasa

| anonim3247 a răspuns (pentru Ralucaralucasonia):

Ți-a spus așa - esti fraiera, proasta, su.i p.a
Ori ce ai face, pentru el așa ești, nu mai contează restul.

| Ralucaralucasonia explică (pentru anonim3247):

Atunci de ce plange atat si a dormit tosta noapte in masina in fata casei mele? s zis ca eu i an tocat nervii pana nu am mai putut

| Fonk a răspuns (pentru Ralucaralucasonia):

Stă prost cu nervi, poate ști și tu cum săl enervezi, evident daca i repeti in continu de ce o zis de aia te face in toate felurile, trebuie sa o termini.

Ai menționat din nou că ai făcut un mare circ, pentru ce? A da ai spus ca el o zis o mica prostie, fată nu mai termini odata. Te vei trezi peste o zi-2 că ce o zis iubi de aia, saracul om ce creatura feminina cicalitoare de creier. Fă il iubești sau ce dracu?

| Fonk a răspuns (pentru Ralucaralucasonia):

Mam intors cu o noua idee:
Cear fi să zici de vreo verișoara dea ta iubitului tău: Tu ști ce iubit frumos o avut varămea?
Îi convine?
:/

| AdioTPU a răspuns:

Continuă să-i faci scandal din orice lucru minor iar în cele din urmă nu vei mai avea cu cine sa te certi.

| 120bulevard a răspuns:

Problema e a ta, pentru ca tu constienta faci circul in conditia in care stii ca nu sta bine cu nervii