| anonim_4396 a întrebat:

buna tuturor!
Am cunoscut acum 5 luni si ceva prin intermediul unui site un tip cu care am inceput sa vorbesc. Ne-am deschis reciproc si ne-am zis tot, pana la un moment dat cand am observat ca evita sa mai intre in detalii cand vine vorba de fetele din viata lui, asta fiind cam dupa 2 luni de conversatie. Pana atunci mereu mi-a intrat in detalii si mi-a zis chestii intime ce nu ar fi trebui sa le stiu dar le-am acceptat pentru ca si el stia multe chestii despre mine. Dar dupa aia totul s-a terminat. Cand imi spunea ca e "ocupat" stiam ca o face cu una. Nu imi mai zicea nimic concret, imi baga scuze proaste si stiam ce se intampla dar am acceptat si am trecut cu vederea.
Apoi dupa alte 2 luni de conversatie, avea dati in care se comporta mult prea ciudat si frumos cu mine si am ajuns la un moment dat la subiectul mult dorit, "Ce simti pentru mine?". Am recunoscut amandoi ca simtim ceva mai mult decat o simpla prietenie dar nu aveam ce sa facem pentru ca nu voiam sa distrugem prietenia si mai era si distanta. De atunci, din acel moment, totul s-a schimbat. Ne ascundeam rau. Nu mai ziceam cand iesim, ce facem, unde mergem, unde suntem, cu cine suntem. Am incercat sa discut cu el, sa ii spun ca lucrurile nu mai merg, ca ne ascundem si ca ar trebui sa reparam asta, ne-am mai dat o sansa la prietenie si lucrurile au mers ok pana cand din nou s-au distrus. Obisnuiam sa fim deschisi, sa ne spunem tot, sa fim alaturi unul de celalalt, si am ajuns in ipostaza in care el pur si simplu se joaca cu mine. Odata imi pare indiferent, odata ma ia la misto, odata se enerveaza si se comporta foarte urat, odata imi arata ca ii pasa si nu mai inteleg nimic. Ne ascundem in continuare si nu imi place asta dar nu mai pot sa ii spun nimic. Am tot vrut sa plec, sa renunt la el, la noi si la ceea ce avem, dar nu m-a lasat. Tot tine de mine si imi zice ca nu vreau sa il las definitiv dar nu inteleg ce motiv ar trebui sa am ca sa raman cand am tot incercat sa discut cu el si el nimic... I-am zis de cateva ori cum ma face sa ma simt. Ca ma simt atat de inutila. Ca nu ma simt importanta pentru el si ca sunt constienta ca mereu il deranjez dar mereu imi zice ca nu il deranjez si ca ii pasa. Nu mai stiu ce sa cred si ce sa fac. Am lasat timpul sa treaca, m-a cautat, am discutat chestii normale si am ajuns sa ma enervez din nimicuri si am zis ca e mai bine o pauza mai lunga intre noi ca sa imi limpezesc mintea.
Tot am senzatia ca acum se joaca cu mine doar pentru ca nu mai vrea sa se dea de gol ca are in continuare sentimente pentru mine... Dar mie nu imi place cum am ajuns si nu stiu ce sa fac.
Voi ce credeti? Ce ar trebui sa fac? Am nevoie de pareri, sfaturi.

6 răspunsuri:
| Satango a răspuns:

Bună! Pune punct acestui joc. Nu poţi să cunoşti o persoană în felul acesta. Nu încerca să îţi provoci sentimente în acest mod. E doar o iluzie a inimii! Poţi rămâne cu urme adânci. La deprimare.

| Alee686 a răspuns (pentru Satango):

Am simtit deja totul pe pielea mea si ma simt atat de rece din cauza acestei situatii deja si chiar as vrea sa pun punct dar nu ma lasa. Asta ma deranjeaza enorm ca nu ma lasa dar nici motiv sa raman nu imi da. Mereu mi-a zis ca sunt genul lui si ca si-ar dori sa aiba o iubita ca si mine si nu stiu daca asta ar fi motivul pentru care ma tine asa. Mi-a spus ca si el isi doreste sa ne vedem in realitate la fel cum imi doresc si eu dar nu mai pot discuta cu el chestii de genul pentru ca se enerveaza si ne certam. Chiar nu mai stiu ce si cum sa fac. Sunt prea fragila si am o inima mult prea buna ca sa parasesc asa oamenii...

| horansgang a răspuns:

E cam complicat... Mult de zis.

Păi eu ţi-aş recomanda să renunţi la el. Dacă nu mai e la fel ca înainte, înseamnă că şi-a pierdut sentimentele "curate" pentru tine şi acum te foloseşte precum o unealtă de schimb. Adică mi se pare ca şi cum el acum doar te ţine să vorbiţi când n-are cu cine altcineva să discute şi ăsta e un lucru mizerabil. Ceea ce contează în acest moment sunt sentimentele tale. Tu ce simţi? Ce crezi? Cum ţi se pare? Ai fii în stare să renunţi la el acum sau e prea târziu?

Nu ştiu, mi s-a întâmplat şi mie ceva asemănător, doar că la mine a fost o relaţie la mijloc după care ne-am despărţit, au trecut luni de zile şi am început să vorbim iar, dar nu mi-a confirmat niciodată că suntem din nou împreună, şi am prins o data ocazia să ies cu el(el nu prea voia să ieşim) şi de atunci a început iar să nu-mi mai scrie, să nu mai vorbim şi mă doare atât de tare...

Deci cred că în mare parte ştiu cum te simţi, dar nu sunt singură până nu îmi spui şi ce simţi tu pentru acest "individ".

| Alee686 a răspuns (pentru horansgang):

Sunt multe persoane cu care vorbeste si nu cred ca ma foloseste pentru asta. Daca nu i-ar mai fi pasat, m-ar fi lasat sa plec pentru ca stie cat se fragila sunt si nu ar fi vrut sa imi faca rau in mod intentionat, cel putin asta mi-a zis el. Faza e ca, ma lasa rece, tot comportamentul lui si totul m-a lasat cu un gust amar si nu mai stiu ce sa fac. O parte din mine vrea sa il las iar cealalta parte imi spune sa raman dar nu prea mai am de ce. Nu mai pot discuta cu el deschis. Am tot incercat sa fac eu asta, sa ii spun chestii ca sa imi spuna ceva dar nimic. Am tot incercat si nu mai stiu ce sa fac. Mereu cand ii spun ca vreau sa plec imi spune ca nu vrea sa il las. Adevarul e ca mi-a fost tare drag si inca imi e chiar daca acum ma seaca... si tin mult la el dar ce as putea sa fac? Nu pot sa discut cu el si ma enerveaza asta. Am zis ca poate dupa pauza asta ce eu i-am cerut-o o sa rezolvam cumva astea si o sa incerc din nou sa discut cu el dar nu stiu de mai are vreun rost. Totul ma cam raneste deja cand vine vorba de el pentru ca are aceasta atitudine care ma lasa confuza. Ce ar trebui sa fac?

| gabriel87000 a răspuns:

Never never sa nu intrebi o pers de fostele lui iubiri sau daca el tear intreba pe tine cred la fel te-ai simti ca si el.nu cauta iluzi pe net cauta in viata reala.nu sti ce fel de pers e pot ascunde in spatele ecranelor

| good2answer a răspuns:

Ideea e ca nici tu nu ai vrea sa renunti de tot la el. Am impresia ca un pic iti place jocul asta a lui. Daca totusi vrei sa rupi relatia, atunci fa-o din radacina. Blocheaza sau nu mai intreba ce face sau orice tip de discutie. La inceput o sa fie mai greu. O sa fi tentata sa-i mai dai un semn de viata, dar nu ai face sa te invarti in jurul cozii degeaba. Pana nu vei intalni pe altcineva mai bun ca el, iar tu nu vrei sa renunti de tot la el, atunci nu ai ce sa faci. Totul depinde cat de hotarata esti. Si sincer, nu te mai cobora la orice ciurli burli... Daca tu erai constienta ca si-o tragea cu alta in timp ce vorbea cu tine, atunci e trist. Nu te cobora, caci nu merita. Sigur te duce capul si vei gasi altul mai bun. Bafta si nu uita: nu te mai cobora in halul asta.