| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! Care e treaba cu facultățile? Am terminat acum liceul, am luat bacul, dar habar nu am cum funcționează facultatea. Mă refer strict la acele facultăți în care se face admiterea pe bază de diploma de la bac. De unde știu că pot intra cu media mea? Știu că sunt locuri la buget și taxă, dar eu de unde știu unde mă încadrez? Pot să dau la mai multe facultăți? Trebuie eseu motivațional la toate? Help me

2 răspunsuri:
| haileewatson a răspuns:

Gasesti toate detaliile astea pe site-ul facultatii respective

| scp3008 a răspuns:

Nu ai de unde sa stii inainte numa daca te interesezi orientativ cat a fost cea mai mica medie din in anii trecuti. Treaba decurge asa: Fiecare profil are un numar maxim de cati studenti se pot inscrie Exemplu la un profil exista 50 de locuri din care: 20 la bugeti la 30 taxa Si aplica 100 de studenti - in functie de mediile lor primii 20 pica la buget urmatorii 30 pica la taxa iar restul de 50 sunt eliminati de la profilul respectiv. Din acest motiv e indicat sa adaugai mai multe profiluri asa de siguranta