| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
Ce se poate întâmpla dacă un elev de 17 ani este prins cu droguri în liceu, dar fără a răspândi celorlalți? Vreau să știu cam ce sancționări poate primi din partea conducerii liceului, dar și cele juridice, în caz de poliție sau așa.
Vă rog mult să nu îmi țineți nu știu câte predici sau mai știu eu ce, care știe doresc să-mi răspundă la întrebarea pe care am adresat-o și atât.
Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Exmatriculat din scoala, chemat parinti, referat la politie, dosar penal, amenda sau puscarie ( depinzand de investigatia Politiei, de cantitatea de droguri gasita samd).

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Poliția îți poate face dosar penal, fiindcă ai peste 17 ani.
Directoratul liceului te poate exmatricula, pentru că, având 17 ani, ai intrat deja în învățământul opțional (clasele XI-XII) și te poate da afară.

| MarianaOltean1800 a răspuns:

Ce se poate întâmpla dacă încerc sa omor persoane dar după le dau drumu? Practic nu le fac nimic.
Acum revenind la întrebarea ta.In România este interzis consumul de orice tip de droguri. Dacă ești prins cu droguri pentru consum propriu, este important să știi că asemenea cazuri nu ajung mereu în instanță. De exemplu, dacă este vorba despre o cantitate mică și destinată în mod clar consumului propriu, cazul se poate închide încă din faza de urmărire penală, înainte de a ajunge la judecată.(asta în cazul adulților)
În funcție de tipul de drog, pedeapsa pentru deținere poate ajunge până la 3 ani de închisoare.

Deținerea drogurilor de risc este pedepsită cu închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau amendă penală. Pe de altă parte, deținerea de droguri de mare risc are o pedeapsă de la 6 luni la 3 ani de închisoare.
Tu având 17 ani, fiind încă minor, o sa ti se deschidă dosar penal, care o să fie ca un ghimpe în fund, când o sa vrei sa te angajezi nu o sa te mai primească!
Dacă sunt 3 ani de închisoare pentru adulți, îți dai seama pentru un minor care consuma în incinta școlii. Stai calm ca nu tu ajungi la pușcărie, ai tai ajung, tu eventual într un centru.