| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi da exemple de jocuri cu carti de doua persoane, si reguli? Fundaaa (*scuzati categoria)

4 răspunsuri:
| Bubuletu a răspuns:

Furnicuta
Fiecare are 4 cărți la nimereala, carte jos si restul cartilor intr-un teanc. Începe adversarul celui care a împărțit cărțile. Trebuie sa se dea jos o carte:
- de același semn ce cea de jos
- același număr cu cea de jos
De exemplu: 4 de trefla jos: pot pune 1, 2, 3, 5, 6,7,8,9,10,as,J,Q, K de trefla sau 4.
Dacă nu ai ce da, tragi o carte din tenace pana ce se va potrivi. Dacă mai trebuie sa tragi si nu mai ai ce, cartea de sus ( peste care trebuie sa mai pui tu o carte) se lasa si tot ce este sub ea se pune in locul teancului.
Dacă jos e, sa presupunem, un 5, si tu ai mai multi de 5, ii pui pe toți in ce ordine vrei.
Atunci când ai o singura carte, zici,, furnicuta". Primul care își termina cărțile ii spune celuilalt,, furnicuta învață cărțile ". Adversarul va trebui sa isi analizeze bine cărțile si sa le învețe numărul si semnul. Daca zice corect, a câștigat, dacă nu, pierde.

Război
Se împart cărțile in doua, fiecare ia o parte, si se lasa pe rând o carte: cel mai mare semn câștiga si ia ambele cărți. Cărțile câștigate se baga sub teancul de cărți al castigatorului, astfel consumate prin rotatie.
Se declara război atunci când se pun jos doua cărți identice, in acest caz :
De exemplu: Fiecare persoana da jos 6; ele vor coborât peste 6 lor șase cărți, cartea de sus arătând pe cel câștigător.
Asul câștiga mereu.
Pierde cel care rămâne primul fără cărți.
Funda?

| Bubuletu a răspuns (pentru Bubuletu):

Dacă zice bine după ce i se iau cărțile si el le zice din minte...

| martoraluipuci a răspuns:

Macao(jocul in care pui aceeasi carte de culoare sau numar iar cartile 2, 3 si jokerii sunt de umflat.adica daca ai dat 2, 3 jos pe masa, celalat daca numai are are carti de umflat, ia 5 carti.cand mai ai o carte, spui macao dar daca nu, celalalt iti poate spune el macao si tu umflii 5 carti.dai 4 carti la amandoi si una pe masa). razboi(imparti toata cartile la amandoi iar jocul consta in a lua toata cartile. dati fiecare cate o carte jos iar cea mai mare castiga.cand aveti amandoi aceeasi carte jos, faceti razboi:adica daca amandoi ati dat 2 de 5, puneti jos la fiecare cartea a voastra 5 carti iar ultima care e mare, castiga cel ce a dato)

| martoraluipuci a răspuns (pentru martoraluipuci):

Am uitat sa adaug la macao ca 4 daca dai jos, inseamna ca stai o tura iar celalat da in plus o carte josbig grin