| Animeforlifee9921 a întrebat:

Buna TPU. Cum as putea sa inteleg matematica? Niciodata nu m-am impacat cu materia asta. Avem si o profesoara de matematica care ne da foarte multe teme si nu mai fac fața! Nu exista tema fara plans. Am ajuns sa am diverse boli din cauza stresului, tot felul de carente si asa mai departe. Cum pot sa fac fata stresului si sa inteleg matematica? Nu vreau sa fac meditatii cu dumneaei pentru ca m-as stresa si mai rau. Din clasa a 5-a parca am luat-o razna. Ne si ameninta ca daca nu invatam sau nu ne facem temele ne da 4 si imi e frica pentru ca eu niciodata nu am avut note sub 8 si daca vreodata nu stiu vreo regula imi da 4. Odata, intr-a 5-a ne-a intrebat nu mai stiu ce regula si am uitat-o pe moment, iar dupa ne-a pus sa o scriem de 10 ori si ne-a zis ca daca nici de data asta nu o invatam pe de rost si o mai uitam ne-o da de scris de 100 de ori. Nu stiu ce sa mai fac.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"a intrebat nu mai stiu ce regula si am uitat-o ...ne-o da de scris de 100 de ori. Nu stiu ce sa mai fac"

fă cum zice profa, poate-ți intră și ție la cap!

| justlikenobody a răspuns:

Buna! Lecțiile pe care nu le înțelegi de la școala, incerca sa le înțelegi acasă..caută pe internet lectia pe care nu o intelegi, vizionează mai multe video-uri la aceiași lecție, concentrează te și ia-ți notițe. Însă cel mai important e să ști secretul de a înțelege matematica... ÎNVAȚĂ FORMULELE, până o sa ajungi sa le visezi. In clasele gimnaziale nu am fost elev de nota 10 la mate, însă la liceu mi am dorit mult sa pricep matematica, am depus efort și concentrare și am reușit să devin un elev cu nota 10 pe linie la matematica. Succes la învățat!

| Animeforlifee9921 explică (pentru justlikenobody):

Mulțumesc,voi incerca sfaturile tale