| RoxxuInna a întrebat:

Cum pot sa imi mai prind parul la scoala? in afara de coada la spate ca asa ma prind mereu. Idei? Vreau sa fie ceva super

5 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Bună! Cum a spus şi alexutza, dacă te-ai plictisit de coada simplă poţi să o faci împletită. Există 2 variante la coada împletită: Fie îţi prinzi normal o coadă cu un elastic, iar apoi împleteşti şi prinzi capătul cu un alt elastic, fie ţi-o împleteşti începând direct de deasupra frunţii şi astfel foloseşti doar un elastic. Există o grămadă de frizuri cu împletituri. Poţi să îţi faci 2 codiţe împletite, care de asemenea au 2 modalităţi de a le face(ca şi la coada mare); poți lua 2 șuvițe de păr, să le împletești(sau să le lași așa) și să le prinzi la spate cu o clamă; dacă vrei poți să iei 2 șuvițe de la ceafă, să le împletești și să le prinzi deasupra părului(tot în spate și tot cu o clamă). Poți să prinzi cu elastic, în vârful capului o coadă(dar nu cu tot părul ci doar cu parte) sau să îți faci 2 codițe,tot așa cu doar puțin păr. Sau poți să-ți faci două coculețe(adică tot cu puțin păr),sau și mari dacă îți place.
Poți de asemenea să transformi coada aceia de care te-ai plictisit în ceva drăguț. Ai putea încerca să o prinzi cu eșarfă,dar ai grijă să o prinzi bine căci altfel o să alunece. Ai mai putea încerca ceva: Prindeți întâi coade normală și trageți prinzătoarea puțin mai jos; la mijlocul părului de deasupra cozi(de la stânga la dreapta) bagi un deget ca să faci o gaură; prin gaura asta treci restul cozii(cea de sub elastic). Potrivești și aranjezi puțin și ar trebui să arate destul de cool.
Poate că ai putea să nici nu-l prinzi. Pune-ți în păr o cordeluță, o bentiță, sau o singură agrafă pe o parte(așa vei arăta mai copilăros).
Succes!

| alexutza003 a răspuns:

Codite impletita poti sa il prinzi tot in coada dar in sus, sau coc dar nu elegant

| NebuniKkdeea a răspuns:

O codita intr-o parte impletita sau sipla cu o suvita afara, in coc si cu suvite pe afara, poti sa til prinzi intr-o coada apoi il rascuestide mai multe ori si il prinzi cu o clama, doua coditze, un spic, parul desprins, daca ai breton iti prinzi bretonul sus apoi o coada. (succes)