| MyTedyBear a întrebat:

Cum poti scapa de o fobie? Spre exemplu frica de intuneric.
Problemele au inceput acum doua luni cand,dupa ce stingeam luminile,fugeam repede in pat si imi veneau in cap tot felul de imagini groaznice,daca dorm o noapte in camera mea am cosmaruri,vad tot felul de umbre si aud ca cineva imi tot striga numele,dar desigur,stiu ca toate acestea sunt in imaginatia mea.
Ziua nu am nici o problema...
Care ar putea fi cauza si cum pot sa dorm din nou in camera mea?
In fiecare seara ma pun in pat si incepe toata teroarea.
Chiar nu stiu ce sa intampla,din moment ce nu ma uit la filme horror sau ceva de genul iar in fiecare seara imi fac cate o rugaciune, dar nu are nici un efect.
Efectiv daca doarme cineva cu mine sau ma mut in alta camera frica si tot raul dispare.Dar daca incerc sa dorm in camera mea dupa ce adorm incep sa am cosmaruri si ma trezesc speriata iar apoi ma mut in camera surorii mele.In fiecare seara se intampla la fel.
Ajutor! Nu mai suport! Nu vreau sa fiu luata in ras, eu vorbesc serios. Vreau doar un sfat.

4 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Ori te obisnuiesti singura treptat. (adica sa folosesti o veioza careia iipoti "regla lumina", sau orice alta metoda), ori vorbesti cu mama ta sa te duca la un specialist pentru a te ajuta.
Bafta!

| sowhatt a răspuns:

O rugaciune sincera catre Dumnezeu! Si nu trebuie doar spusa ci si simtita! (adica nu trebuie sa spui o rugaciune ca trebuie zisa sa te ajute Dumnezeu). Si in legatura ca te gandesti la toate relele cand vrei sa dormi...pai asta o poti controla doar tu, invinge-ti frica dand nas in nas cu ea! Nimeni nu poate sa-ti faca rau atat timp cat ai credinta si vointa! Fii tare si protejeaza-te singura pentru ca ai spus ca atunci cand esti in compania altcuiva nu ti-e frica! Succes!

| Karina77 a răspuns:

Incearca sa faci o schimbare in camera:
-Vopseste-o in alta culoare
-Pune niste postere dragute,
chestii de genu', iar cand te duci la culcare gandeste-te ca totul o sa fie bine si ca o sa ai un somn linistit... Sper ca am putut fii de ajutor happy

| feli18 a răspuns:

Si eu am avut o fobie de intuneric.Invinge-ti frica! Eu am stins lumina si am mers foarte lejer la mine in camera pe intuneric. Dupa cateva episoade de plimbari nocturne a disparut. Fa ceea ce te sperie mai rau si cu timpu' o sa dispara frica.Succes!