| AlexAL275 a întrebat:

Cum poți scăpa de un obicei prost pe care-l faci de atâția ani și care-ți dăunează grav, dar care aduce o plăcere în viața ta? Presupun că din cauză că acel obicei îți aduce și plăcere și este repetat pe o perioadă mai lungă de timp este greu de înlăturat. Help!

4 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Vorbesti de dependenta, cum ar fi fumatul de exemplu.
Doar cu vointa poti sa scapi!

| aimullah123 a răspuns:

Si tu esti un masturbator profesionist? laughing
Cel putin la asta m-a dus cu gandul intrebarea ta

E simplu:
1) Iti doresti cu adevarat
2) Te controlezi

Daca nu reusesti soliciti ajutor de specialitate
Ai nevoie de rabdare pentru ca nu vei reusi dintr-o data

| FreddieM a răspuns:

Iei o doza de vointa si una de ambitie, le dai pe gat si treaba-i rezolvata.

| Cannibal a răspuns:

Creierul îți trimite anumite impulsuri gen "Aș vrea înghețată, aș vreau să fumez, aș vreau să mă droghez" tinde doar de tine să îți controlezi aceste impulsuri. O să ai zile proaste în care impulsul o să te ducă iar pe drumul greșit fiindcă ghici ce? Ți-ai învățat creierul ca în momentele de cumpănă să dea înapoi.
Tu doar trebuie să rămâi puternic în fața impulsurilor respective, tinde bineînțeles și de forța ta interioară și de modul în care vrei să evolueze lucrurile.
Orice lucru care aduce "plăcere" trebuie să aibă și efecte mai puțin benefice.
Bafta!