| roxystomp a întrebat:

Cum se calculeaza media de admitere la liceu atunci cand dai la intensiv engleza?

1 răspuns:
| SoulEater44 a răspuns:

Buna! Eu am dat anul acesta la filologie intensiv engleza si sa stii ca nu prea ai dc sa-ti faci mari probleme. Media de admitere nu e diferita la intensiv engleza fata de celelalte. Adica: prima data trebuie sa aduni media celor 4 ani de gimnaziu cu media celor 2 examene (romana si matematica) Suma o imparti la 2 si iti ese un nou numar. Ei bine acel numar este media ta de admitere. Daca ai media destul de mare si ai intrat la intensiv engleza sau la orce alt profil, ei bine mai ai doar sa dai un examen, un fel de competente lingvistice care consta in doua probe : una orala si una scrisa. La amandoua primesti cate o nota iar la sfarsit se face media intre cele 2. Daca media este mai mica de 6, iar candidatii pentru posturile in acea clasa sunt peste numarul stabilit, cei care au sub 6 nu pot intra la profilul respectiv. Sper ca te-am ajutat! Bafta!winking