| Pneumunoultramicroscopicovulcaniconicoza a întrebat:

Buna, TPU =D. Am 12 ani si o prietena de a mea care e cu 9 luni mai mica a gasit un site pe google chrome careia daca ii spui data nasterii inaltimea si masa iti va spune in ce luna si in ce an iti va veni primul ciclu menstrual. Site-ul se numeste "MenstroFem.ro". Stiu ca nu e cel mai bine sa ma bazez pe acest site dar m-ar interesa daca mai exista site-uri de genu care iti spun cand iti va veni. M-as bucura daca mi-ar raspunde cei care stiu site-uri. Astept sa imi scrieti sa va multumesc

Răspuns Câştigător
| giulia283 a răspuns:

Momentul in care se produce/declanseaza ciclul menstrual si are loc prima sangerare menstruala care in termeni medicali se numeste menarha, este in conformitate si depinde pur si simplu NUMAI de factorii genetici ai fiecarei fete. Din acest motiv acea prima sangerare/menarha se produce in general in majoritatea cazurilor in intervalul de varsta cuprins intre 11 - 14 ani cu o posibila abatere ln +/- de pana in circa 2 ani. Ceea ce trebuie sa stii si sa intelegi in aceasta privinta, este aceea ca NU exista nicio posibilitate reala de a a se putea determina varsta si nici momentul in care va porni prima menstruatie. Pentru informatii corecte acceseaza si citeste :
http://www.seximus.ro/articole/ciclul_menstrual.php
Multa sanatate!

| Pneumunoultramicroscopicovulcaniconicoza explică (pentru giulia283):

Multumesc! Stiam si eu ca... nu e bina sa ma bazez pe site-urile de genu dar inca sunt interesata de el deoarece prietena mea cand a cautat a zis ca o sa ii vina in luna in care s-a nascut, si mie la fel. Intr-un fel eram doar interesata ca sa vad daca imi dau raspunsuri diferite sau nu. Dar multumesc =D!

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar ce preocupari au copiii din ziua de azi. Interesant!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Prima menstruatie reprezinta un eveniment extrem de ''stresant'' al carui impact se numara printre cele mai importante/majore care se intampla o singura data in viata oricarei fete. De regula prima menstruatie este asteptata cu nerabdare indiferent care este varsta lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Sper ca pe menstruatie sa o astepte si cu flori.

| giulia283 a răspuns:

Tu nu stii nici macar tu cand iti va veni, de unde sa stie un site. Doamne...