| anonim_4396 a întrebat:

big grin
As vrea sa va pun o intrebare care as spune eu este una destul de normala avand in vedere varsta si contextul.Intai as vrea sa va spun ca am 16 ani si sunt la o scoala unde majoritatea colegilor vorbesc despre sex, bauturi si tot felul de chestii..negative si ideea e ca nu sunt doar colegii mei ci si alti adolescenti.Intrebare: Cum as putea sa imi fac prieteni cu care sa ies prin oras sau pe undeva.dar sa nu fie."drogati".In general asta inseamna ca trebuie sa imi fac prieteni noi dar eu nu stiu cum.(probabil nu stiu cum deoarece am fost si sunt ocupat cu alte activitati gen scoala.) Deci multumesc anticipat pentru ajutor si vreau sa mai spun ca nu doresc raspunsuri de genul: Du-te si vorbeste si bagate in seama acolo cu ceilalti.

Răspuns Câştigător
| Redistofelic a răspuns:

Cred că tu ai nevoie de nişte prieteni mai mari şi mai maturi, nu de colegii de clasă care sunt... random. Acum e vară, fă-ţi timp pentru tine, redescoperă-te. Găseşte-ţi noi pasiuni, călătoreşte (şi singur), citeşte, basically, dezvoltă-te. Te poţi apuca de un sport dacă nu practici unul, iar dacă vrei să-ţi faci prieteni înscrie-te la cercetaşi, that's an idea. Sunt oameni minunaţi, de toate vârstele, inteligenţi şi culţi; fac tot felul de activităţi interesante. Dacă nu, poţi face voluntariat de pildă la Anti-Drog. Interesează-te ce se mai organizează prin oraşul tău. Baftă şi... ştiu foarte bine cum e să nu-ţi găseşti locul printre oameni. Hug.

| MaxiZ a răspuns (pentru Redistofelic):

Ms mult pentru raspunsul rapid si bun.Hug.

3 răspunsuri:
| Vlad22polo a răspuns:

Buna,
am vazut ca nu ai prea avut raspunsuri si am zis ca o sa-ti raspund eu.Eu am 12 ani si am in clasa niste colegi mai ciudati... adica : fumeaza, beau energizante (nu ca ar fi o problema dar beau 3l pe zi), uni chiar bauturi alcolice (doi s-au inbatat si au venit la scoala beti turta, ma rog au fost dati afara)
1)Eu zic ca trebuie sa vorbesti si cu ei, sa gasesti chesti in comun, dar asta nu inseamna sa te prostesti ca ei.
2)Sa cauti o fata/un baiat care sa aiba acelasi punct de veder cu al tau, sa gasesti interese ca ale tale etc. si sa te imprietenesti cu acea persoana.
3)Sa iti 'creezi' o relatie cu cineva de genul tau si din acest punct nu mai trebuie sa te integrezi in 'grupul de nebuni' cei care vorbesc despre prostii.
Acesta este punctul meu de vedere. Daca o sa ai o relatie o sa-ti fie mult mai usor deoarece cand esti indragostit/a te gandesti numai la persoana dorita.
Daca mai ai intrebari, te rog sa ma contactezi.

| MaxiZ a răspuns (pentru Vlad22polo):

Ms mult pentru raspunsul rapid si bun big grin.