| AlexisAlexx a întrebat:

Daca ma puteti ajuta cu o opinie/un sfat, eu vreau sa dau admitere la scoala de subofiteri in ianuarie, dar in acelasi timp parintii mi-au recomandat sa ma inscriu si la o facultate pentru orice eventualitate in caz de nu intru la politie ca sa nu pierd anul. Problema este ca daca eu ma inscriu la facultate ca e de litere, psihologie..etc. Va trebui sa ma dedic totusi pentru ea, sa merg la cursuri, sa iau examenele si am inteles ca de regula sesiunile sunt in decembrie/ianuarie, in acelasi timp cu admiterea pentru subofiteri si nu pot fi in 2 locuri in acelasi timp. Voi ce ziceti, merita sa am si un plan B in caz de orice? Nu vreau sa fac o facultate doar sa fie facuta, de mantuiala si de aceea ma gandeam sa aplic in vara, anul viitor in caz ca nu iau la politie. Voi ce parere aveti, credeti ca m-as putea descurca, fiind inscrisa la o facultate care necesita timp, invatat plus inca o pregatire pentru a 2a scoala?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde DOAR de tine si de cata vointa si putere ai.
Sunt oameni care pot face doua lucruri deodata, iar altii abia reusesc sa faca un singur lucru.
Nu stim in ce masura poti tu sa te pregatesti pentru ambele: facultate si examen Politie, dar sunt convinsa ca de stai jos si te gandesti foarte bine, vei afla care sunt puterile tale, ori daca esti capabil sa dai randament sub stres, ducand 2 lucruri in acelasi timp.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca ai norocul ca la facultatea ce o urmezi, examenele sa inceapa dupa 19 ianuarie, ai posibilitatea sa participi si la concursul de la politie.
Eu nu as da vrabia din mana pentru porumbelul de pe gard.